psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:46:14 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: SHKENCA  (Lexuar 3360 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Prill 22, 2009, 11:33:59 PD »

SHKENCA


SHKENCA NE KUPTIMIN ME TE GJERE TE FJALES I REFEROHET NJE SISTEMI OBJEKTIV NJOHURISH.
NE NJE KUPTIM ME TE KUFIZUAR ,SHKENCA I REFEROHET NJE SISTEMI NJOHURISH TE FITUARA ,
BAZUAR NE METODE SHKENCORE ,SI EDHE TE TRUNGU I ORGANIZUAR I  DIJEVEVE NJEREZORE TE FITUARA NGA KERKIME TE TILLA.

FUSHAT E SHKENCES JANE PERGJITHSISHT TE KLASIFIKUARA NE DY DREJTIME KRYESORE:

SHKENCAT E NATYRES, TE CILAT STUDIOJNE FENOMENET E NATYRES.   

SHKENCAT SOCIALE, TE CILAT STUDIOJNE SJELLJET NJEREZORE DHE SHOQERORE.

NESE MATEMATIKA ESHTE NJE SHKENCE APO NJE MJET I SHKENCES ESHTE PROBLEM PRESPEKTIV I DISKUTUESHEM NE TE ARDHMEN.
AJO ESHTE E NGJASHME ME DISIPLINA, NE ATE QE ESHTE NJE STUDIM SISTEMATIK I KUJDESSHEM , I NJE FUSHE DIJESH, AJO FOKUSOHET NE NJOHURI ME PERPARESI. MATEMATIKA NE PERGHITHSI ESHTE JETIKE (E DOMOSDOSHME ) PER SHKENCAT – ME TE VERTETE ORVATJET KRYESORE NE MATEMATIKE KANE UDHEHEQUR PROPOZIMET KRITIKE NE SHKENCAT E BIOLOGJISE DHE TE FIZIKES.RRUGET E CAKTUARA MATEMATIKE JANE TE DOMOSDOSHME PER FORMULIMIN E HIPOTEZAVE, TEORIVE DHE LIGJEVE, SI NE ZBULIMIN DHE PERSHKRIMIN SE SI FUNKSIONOJNE GJERAT (SHKENCAT E NATYRES) EDHE NE SHKENCAT SOCIALE, SE SI NJEREZIT MENDOJNE DHE VEPROJNE .
SHKENCA SIÇ ESHTE E PERCAKTUAR MBI TE GJITHA, DISA HERE ESHTE E KUFIZUAR NE SHKENCA EKZAKTE, ME QELLIM PER TA DIFERENCUAR ATE NGA SHKENCAT E APLIKUARA, EKZISTENCA MODERNE, E ZBATIMEVE TE KERKIMEVE SHKENCORE TE KERKESAT SPECIFIKE TE NJEREZVE.

PERMBAJTJA

1. METODA SHKENCORE
2. FILOZOFIA E SHKENCES
3. MATEMATIKA DHE METODA SHKENCORE
4. SYNIMET E SHKENCES
5. SHKENCA DHE ÇESHTJET SOCIALE
6. LITERATURE SHKENCORE
7. FUSHAT E SHKENCES
7.1 FUSHA JO TE KLASIFIKUARA SHKENCORE
8. INSTITUCIONE SHKENCORE
9. SHIKO GJITHASHTU
10. ARTIKUJ TE JASHTEM DHE REFERENCA
10.1 LIBRA
10.2 TE REJA SHKENCORE
10.3 BURIMET
10.4 SHKENCA ARGETUESE

METODA SHKENCORE

SHKENCETARET PERDORIN MODELE PER TIU REFERUAR NJE PERSHKRIMI OSE PASQYRIMIT TE DIÇKAJE, VEÇANERISHT TE ATYRE TE CILET MUND TE PERDOREN PER TE NDERTUAR PARASHIKIME, QE MUND TE TESTOHEN NGA EKSPERIMENTE DHE VEZHGIME. NJE HIPOTEZE ESHTE NJE PIKE DISKUTIMI, QE NUK ESHTE I MBESHTETUR OSE I SHPALLUR AKOMA NGA EKSPERIMENTI.       

NJE TEORI, NE KONTEKSTIN E SHKENCES, ESHTE NJE MODEL LOGJIKISHT I VETE QENDRUESHEM OSE NJE STRUKTURE PER PERSHKRIMIN E SJELLJES SE FENOMENEVE TE CAKTUARA TE NATYRES. NJE TEORI ME TEPER PERSHKRUAN GJERESISHT SJELLJEN E FENOMENEVE SESA TE NJE HIPOTEZE – NE PERGJITHSI, NJE NUMER I MADH HIPOTEZASH MUND TE LIDHEN LOGJIKISHT SE BASHKU NGA NJE TEORI E VETME. NJE LIGJ FIZIK OSE NJE LIGJ I NATYRES ESHTE NJE PERGJITHSIM SHKENCOR I BAZUAR NE NJE NUMER TE MJAFTUESHEM VEZHGIMESH EMPIRIKE QE ESHTE PLOTESISHT I KONTROLLUAR .

METODA SHKENCORE KERKON QE TE SHPJEGOJE KOMPLIKSITETET E NATYRES NE NJE MENYRE TE PERGJITHSHME, TE NJOHUR DHE LEHTESISHT TE KOPJUESHME DHE TE PERDORE KETO SHPJEGIME PER TE NDERTUAR PARASHIKIME TE DOBISHME. METODA SHKENCORE I SIGURON NJE PROCESI OBJEKTIV TE GJEJE ZGJIDHJE NE NJE NUMER FUSHASH SHKENCORE DHE TEKNOLOGJIKE . SHPESH SHKENCETARET JANE TE NDERGJEGJSHEM SE ESHTE E RENDESISHME QE KJO PREFERENCE NUK SHMANG INTERPRETIMET E TYRE. NJE VIJUESHMERI E PERPIKTE E METODES SHKENCORE PERPIQET QE TE MINIMIZOJE NDIKIMIN TENDENCIOZ TE SHKENCETAREVE NE PERFUNDIMIN E NJE EKSPERIMENTI. KJO MUND TE ARRIHET NGA SYNIME EKSPERIMENTALE TE SAKTA DHE NJE RISHIKIMI TE HOLLESISHEM TE REZULTATEVE EKSPERIMENTALE GJITHASHTU DHE TE KONKRETIZIMEVE TE NJE STUDIMI.

SHKENCETARET KURRE NUK PRETENDOJNE NJOHURI ABSOLUTE TE NATYRES OSE SJELLJES SE SUBJEKTIT TE FUSHES SE STUDIMIT . FAKTE TE CAKTUARA SHKENCORE JANE TE NJOHURA (GJUHESORE) (SI FAKTI QE NJEREZIT OSE QENIET NJEREZORE JANE KAFSHE GITARE) ,POR KETO JANE TE VERTETA VETEM NGA PERCAKTIME TE BERA ME PARE DHE ATO REFLEKTOJNE (PASQYROJNE) VETEM TE VERTETA RELATIVE TE MARRA ME MARREVESHJE (KONVENTA). KETO KLASIFIKIME DEDUKTIVE TE FAKTEVE MUND TE JENE ABSOLUTE (TE VETME) , POR ATO VETEM SA SHPREHIN DIÇKA RRETH BOTES SE JASHTME. KJO PJESE E SHKENCES ESHTE SI MATEMATIKA.

NJE TJETER PJESE E SHKENCES ESHTE INDUKTIVE DHE KERKON TE SHPREH DIÇKA RRETH BOTES SE JASHTME E CILA NUK ESHTE E VERTETE NGA PERCAKTIME, POR MUND TE TREGOHET E VERTETE NGA RRETHANA TE CAKTUARA NGA EKSPERIMENTI OSE OBSERVIMI (VEZHGIMI) . JO SI NJE VERTETIM MATEMATIK , NJE TEORI SHKENCORE E CILA BEN ANONÇIME RRETH NATYRES NE NJE MENYRE INDUKTIVE , ESHTE GJITHMONE E HAPUR ( E PAMBROJTUR ) NDAJ TJETESIMEVE , NE QOFTE SE DESHMI OSE PROVA TE REJA JANE PARASHTRUAR . MADJE , TEORITE ME ME BAZA DHE ME FONDAMENTALE MUND TE TE KTHEHEN NE JOPERFEKTE (TE PAPERSOSURA), NE QOFTE SE OBSERVIME TE REJA JANE TE PAPAJTUESHME ME TO . KRITIKA NDAJ KETIJ PROCESI ESHTE DUKE BERE QE ÇDO ASPEKT ZBULUES KERKIMI TE BEHET PUBLIKISHT I PERDORSHEM, GJE QE PO LEJON VEZHGUESIT TE RISHQYRTOJNE REZULTATET E PUBLIKUARA , DHE GJITHASHTU LEJON RISHQYRTIME TE VAZHDUESHME (NE ZHVILLIM), DHE PERSERITJE EKSPERIMENTESH DHE VEZHGIMESH NGA SHUME KERKUES QE OPEROJNE NE MENYRE TE PAVARUR
NGA NJERI – TJETRI. VETEM REALIZIMI I KETYRE PRITJEVE MUND TE PERCAKTOHET SE SA TE BESUESHME JANE REZULTATET E EKSPERIMENTIT PER PERDORIM (POTENCIAL) NGA TE TJERET .

LIGJI NJUTONIAN I GRAVITETIT I ISAK NJUTONIT ESHTE NJE SHEMBULL I PRANIMIT TE NJE LIGJI QE ME VONE U ZBULUA SI JOUNIVERSAL --- KY LIGJ NUK QENDRON PER ATO EKSPERIMENTE KU MEKANIZMI I LEVIZJES NDERLIKOHET NE SHPEJTESI AFER SHPEJTESISE SE DRITES OSE NE AFERSI TE FUSHAVE ME VEPRIM TE FUQISHEM GRAVITACIONAL . DUKE PERJASHTUAR KETO KUSHTE , LIGJET E NJUTONIT MBETEN NJE MODEL I SHKELQYER I LEVIZJES DHE GRAVITETIT (TERHEQJES SE RENDESES ) . MEQE NJEHSIMET E PERGJITHSHME TE RELATIVITETIT PER TE GJITHE FENOMENET E NGJASHME QE LIGJET E NJUTONIT GJEJNE ZBATIM  , DHE PER ME TEPER; TEORIA E PERGJITHSHME E RELATIVITETIT TANI ESHTE ME E VLERESUARA.

Psikologji.net
Identifikuar


Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.087 sekonda me 20 veprime.