psikologji.net
Qershor 22, 2017, 09:41:39 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Teoria PSIKOANALITIKE  (Lexuar 8603 here)
0 Anetare dhe 2 Vizitore po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Prill 22, 2009, 11:38:50 PD »

Nder perfaqsuesit me te rendesishem te teorive psikoanalitike jane : Sigmund Frojd, Karl Jung, Erik Erikson, Alfred Adler, Erik From etj.
Ne teorit psikoanalitike jane trajtuar disa nenteori si: teoria psikoseksuale, teoria psikosociale, teoria e personaliteti etj.
Teori psikoseksuale e Frojdit eshte nje nga teorit qe me teper eshte kritikuar sesa vlersuar nga studiuesit.Personalisht mendoj se eshte nje teori brillante e cila ka zbuluar shume rreth qenies njerezore si: te pandergjegjshmen, te ndergjeshmen, idi, ego, superego etj.Por duhet theksuar fakti se jo te gjitha qendrojn dhe se jo te gjitha kane ndikim thelbesor ne zhvillimin e personalitetit e te menajes njerezore sic theksonte Frojdi.

• Teoria psikoanalitike perqendrohet ne motivación e pavetedijshem qe sipas Frojdit pret shpesh ne endrra dhe se ne shume raste njerezit nuk jane te vetedijshem pse e bejne nje gje.

• Kjo teori ndikoi me shume ne konceptin e personalitetit dhe ne teknikat psikoterapike. Ajo ndihmoi qe te zgjerohej nocióni bihejvioristik i psikologjise dhe te perfshihet ne te, si sjellja qe mund te vezhgohet se jashtmi, ashtu dhe motivacionet e pavetedijshme.

• Frojd kishte bindjen e plote se eksperiencat e shkuara per te cilen personi ishte jo i vetedijshem, ndikonin shume ne sjelljen aktuale dhe e konsideronte nje element te rendesishem per te kuptuar me mire natyren njerzore dhe per te trajtimin me efektiv te semundjeve.

• Teoria psikoanalitike eshte teoria e pare sistematike dhe e pergjithshme e personalitetit qe perfshin ndikimet e te pandergjeshmes, enderrat, seksualitetin, dhe nxitjen e instikteve se si mendía e pandergjeshme dhe motivet seksuale dhe te agresivitetit ndikojn ne mendjen njerezore.

• Frojdi ishte i pari qe foli per tre pjese te personalitetit si: idi, ego dhe superego, sipas te cilit personaliteti i  individit eshte rezultat i veprimit te ketyre tre forcave.

• Frojdi trajtoi gjithashtu dhe kater stade qe sipas tij kalon njeriu gjate jetes se tij.

1. Stadi anal.
2. Stadi oral.
3. Stadi i latences.
4. Stadi gjenital.

• Frojdi ishte me iden se bazat e crregullimeve mendore tek individi kane natyre seksuale. Mendonte se fillesat e gjendjeve problematike mendore te individi, lidhej me pervojen e tij te hershme negative gjate femijerise dhe se ne shumicen e rasteve kishte vetem natyre seksuale.

• Ne teorin e personalitetit, Frojdi pohoi se prejardhja e instikteve kishte natyre biologjike. Percaktoi ne menyre skajore instiktin e dashurise dhe te vdekjes si dy instikte drejtuese te sjelljes se organizimit njerezor.

• Megjithese eshte e pranueshme se eksperiencat seksuale jane te rendesishme ne zhvillim, Frojdi vinte nje theks me te madh dhe te ekzagjeruar mbi seksualitetin.

• Kishte pikepamje pesimiste per njerezimin permes traumave, neurozave, konflikteve, ankthit etj.,Me pare ai merrej vetem me trajtimin e njerezve anormal.

Psikologji.net
« Ndryshimi I Fundit: Dhjetor 20, 2011, 06:33:33 PD nga J@mes » Identifikuar


zake
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 2
16.00 Kredite

View Inventory
Send Money to zake

Shiko Profilin
« Pergjigje #1 : Dhjetor 14, 2011, 12:40:18 MD »

kerkoj ndonje pytesor te frojdite qe ka bere ok
Identifikuar
Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.083 sekonda me 20 veprime.