psikologji.net
Korrik 26, 2014, 07:09:56 PD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net

Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Thënie të ndryshme për dashurinë!  (Lexuar 3763 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2803
7493.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes

Shiko Profilin WWW
« : Korrik 17, 2009, 05:38:21 PD »

Ne kete teme mund te shkruani thenie te ndryshme kushtuar dashurise nga vet ju ose autore te ndryshem.

____

Dashuria eshte me e mençura e marrezive, nje hidhesi qe mund te mbyse, nje embelsi qe mund te sheroje.

Dashuria e perhershme eshte xhevahire , i cili ka nevoje per kuti te art.

Dashuria eshte kripa e jetes,jeta pa dashuri s'ka shije.

Dashuria eshte jeta, eshte lumturia qe ia mbush zemren, eshte atmosfera ku ajo merr fryme si te doje, eshte himni i amshuar qe ia drejton krijuesit.
(thenie nga P.Vasa)

Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton...

Dashuria as nuk shitet e as nuk blihet. Çmimi i dashurise eshte vet DASHURIA!

Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je...

Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete...

Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo)qe nuk di not mund edhe te mbytet...

Dashuria e pare ka me shume nektare...

Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme...

Jeta eshte nje lule,prej saj kurre mos u ndaj se dashuria eshte mjalti i saj...

Dashuria ka kemb e dhemb sepse mund te te kafshoje dhe te ik.

Dashuria eshte si kerpudhat halucinoze, te ben keq.

Dashuria eshte si era e nxehte...

Pa puthje s'ka dashuri..

Dashuria eshte shanci qe i jep dikujt per me ta thy zemren...por qe shpreson qe nuk do ta bej...

Nese me duhet qe te zgjedh ne mes frymemarrjes dhe teje une do te shfrytezoja frymemarrjen time te fundit qe te te them TE DUA..

Identifikuar

nor@
Anëtar kryesor
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 211
1644.00 Kredite

View Inventory
Send Money to nor@

Shiko Profilin
« Pergjigje #1 : Gusht 04, 2009, 04:49:03 MD »

Shume thenje te mira J@mes urime,me se shumti me pelqeu thenja e fundit :

Nese me duhet qe te zgjedh ne mes frymemarrjes dhe teje une do te shfrytezoja frymemarrjen time te fundit qe te te them TE DUA..

Identifikuar
nor@
Anëtar kryesor
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

1644.00 Kredite

View Inventory
Send Money to nor@

Shiko Profilin
« Pergjigje #2 : Gusht 18, 2009, 12:43:50 MD »

Tërë gjithësia e shkrirë në një qenie - kjo quhet dashuri.

Tërë një libër në një fjalë, i tërë oqeani në një pikë loti, shtatë palë qiell në një shikim, fortunë në një ofshamë, rrufe në një prekje, njëmijë vjet në një çast! Kjo është dashuria.

Dashuria është romani i zemrës.

Nëqoftëse drita është dashuria e parë e jetës, athua a është dashuria drita e zemrës ?

Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje!

Dashuria është zjarr, flaka e të cilës i djeg të gjitha vështirësitë e njerëzimit.

Të dashurosh, edhe më keq të mos dashurosh, por më së vështiri është ta gjesh atë që të do!

Dashuria është poet i madh i cili kurrë nuk e sheh të dashurin ashtu siç është, por ashtu siç dëshiron të jetë.

Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr.

Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.

Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.

Dashuria nuk mund të jetë e thellë, nëqoftëse nuk është e pastër.

Dashuria e përhershme është xhevahir, i cili ka nevojë për kuti të artë.
Dashuria shndërrohet në shkallë të arta nëpër të cilat zemra ngjitet deri në qiell. 

06-07-2008, 02:34    #2 (permalink) 
Blackc00de
Antar

Antarësuar: Jun 2008
Postime: 163   

--------------------------------------------------------------------------------

Dashuria është det, gjithkush mund të zhytet, por ai që s'din t’notoj, mund edhe të mbytet!

- Dashuria është e verbër, ç’menduria e përcjell!!

- Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!!

- Dashuria është një thesar i humbur që kërkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenë me jetu!
I cili neve njerizimit na bënë të qmendemi nëse ne atë e fitojmë apo e humbim.

- "Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty", dashuria e pjekur thotë:
"Kam nevojë për ty sepse të dua".

- Dashuri mundet të jap vetëm ai që dashuron!

- Dashuri, një emer, emer që të therë në zemer që kur përmendet emri i saj lotët rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.

- Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja jote thonë të njëjten gjë!

- Emer që duhet më shumë se vetvetja emer që e din e ç’është e vërteta,
që të benë njëmijë vjet të jetosh e të benë ç’do gjë ta gëzosh! Dashuria!

- Nëse më do me lerë të qetë që ta vërtetoj se a të dua me të vërtetë,
e nëse kujton se më ke fituar ky është një mendim i yti i gabuar.

- Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjëherë askend.
Edhe pse nuk jemi bashkë , ende të dua dhe gjithë do të dua.

- Gjithçka që dëshiroja netë dhe ditë të tëra, ishte të të dashuroja me gjithë fuqinë e qenies sime.
Lutesha që të pranoje të qëndroje pranë meje deri në fund të jetës sime.

- Për mua e vetmja në jetë, në zemrën time, e kaluar, ajo që e deshta me të vërtetë.
Mos mendo se për ty poezia ime ka marrë fund, sepse fundi nuk i vjen kurrë edhe nëse ty s’të takoj askund.
Do të vazhdoj të shkruaj deri në fundin e kësaj bote dhe nuk do të harroj kurrë si më mashtroi dashuria jote.

- I shkruaj asaj që kurr nuk e takova, asaj që në zemër ende e mbaj dhe që nga fillimi e dashurova.
I shkruaj zërit që kurr se dëgjova, dashurisë që mbet vetëm në mendje, asaj që vetëm e ënderrova.

- I shkruaj një femre që e dua shumë, i shkruaj i shkruaj, doren s’mund ta ndalë, i shkruaj në megjes, ditën,
në mbrëmje, në mesnatë, i shkruaj dhe kur jam në gjumë. I shkruaj pa zemër se zemrën time e ka ajo të falur nga unë .

- I shkruaj në letra, por kujt nuk e di, Enigmes, ënderres që në foto se pashë, i shkruaj asaj për të cilen mbaj zi,
i shkruaj asaj që në të, në dashuri rashë.

- I shkruaj zemrës që mundohem ta përvetsoj, asaj të cilës dashurinë që kam ndaj saj nuk din ta kuptojë.

- Më fal zemër se ndoshta më flajet e mija të ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija të gjykova.
Më fal e dashur se veç për ty unë mund të jetojë, më fal Syri im se pa ty unë nuk dua të egzistojë.

- Mos harro: Se vetëm ty të deshta në këtë botë, mos harro se për ty mbrem su ndalen lot.
Mos harro se pa ty çdo gjë është e kotë, mos harro se të dua ma shumë se dje, sotë.

- Më kujto edhe kur të thojnë se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parë.
Më thuaj një herë se kotë nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi në shpirtin tim.

- Mos lejo që të behem i dashurisë, edhe një viktim , më thuajë një herë,
se më don sa të dua shpirti im. Mos mendo se edhe nëse me Ty nuk jam, më beso se vetëm ty të deshta, me zemër të them!

- Edhe pse thonë se koha hakmerret me harresë ndaj kujtimeve, dashuria ime për ty kurr nuk do të zbehet.
Dhimbje e madhe për mua do të ishte t'i harroj ditët më të lumtura të jetës sime.

- Kam kërkuar një njeri si ti pjesën më të madhe të jetës sime, por ishte shumë vështirë ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur të bie shi, dil nga shtëpia dhe leri pikat që bien të të prekin,
janë puthjet e dashurisë që prej shumë kohesh kam dashur të t'i jap.

- Çka të shkruaj kur s’kam as fjalë, nuk kam as zemër, se të gjitha ti kam falë!

- Lulet nuk mi pranove, tani më ke zemëruar, këtë gjest do ta kuptojë se dashurinë time ke refuzuar!

- Bie të fle, tek ti mendoj, në enderrat e gjumit ty të shikoj,
zgjohem në mëngjes ty të imagjinoj, për tërë jetën ty të dashurojë.

- Do desha të isha një pikë loti që të lindja në syte e tu, të jetoja në faqet e tua dhe të vdisja mbi buzët e tua.

- Dy pika lot' për dashuri, dy zemra që ndodhen ende në vetmi,dy zemra të arta, dy zemra të zjarrta,
e duan njëra tjetrën edhe pse jan të larta !

- Ç'të them tjetër ,tash përveç se mendo mirë. Më lër të iki nëse të pengoj ose : Të dua ,më thuaj.

- Çdo ditë po vdes nga pak, se dhemjen e kam afër e ty të kam larg. Kam prit e nuk ke ardhë,
pse s’më vrave ti, po më le të gjallë. Vonë është, vonë është për të qar, vonë është për të qesh,
vonë është përseri pran meje të jesh!

- Jetoj si në parajsë, në një botë krejt tjetër, nuk di se ç'bëj, nuk di nga shkoj.
Gjithmon një buzëqeshje më përkëdhel krejt fytyrën kur kujtoj syt e tu.
A nuk e vën re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

- Kur më dhe dashurine zbulova jetën, kur të dhashë vetën time zbulova lumturinë.

- Mbi detin e qet lundronte një flet . Mbi të shkruante të dua për jetë!

- Merre zemren time të shkret mbyte me durë tua pastaj knaqu në këtë botë se më s’të them të dua!
Se kjo zemër veç për ty ka rrah dikur, por ti këtë se kuptove kurrë!!

- Mos loto nëse shkoj e s'kthehem. Mos më pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos më pyet si jetoj kur më ke lënë vetë, mos kërko falje nga zemra që një herë e vret.

- Mos trokit më në dern time, se ajo është mbyll, së në zemrën që e theve kurr s’ke për të hyrë.

- Mos më thuaj, se më ke dashuruar, tash është vonë, shumë vonë për tu penduar.

- Mos më pyet për ato çaste që dikur me mua kalove, mos loto për fatin tonë qe ti vetë e shkatërrove!!!

- Në mendjen time shpalos kujtime një nga një ,në njëren nga ato e gjejë tregimin për ty ,athua ku je ti!?
A thua ënderr ishe ti!?

- Nëse nuk të thash se për mua je ti ajo që më fal buzëqeshje, ajo që më fal ngrohtësi.
Nëse s'ta shpreha dot sa shumë të dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrës gojë.

- Një mijë poezi do ti shkruaj për ty ,por asnjëra s’bënë punë ,që të kthehesh tek unë,
mollë e ndaluar, e ndaluar për ne, qenka dashuria jonë, që u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afër, si dikur nuk jemi, përveç njëri tjetërit tjetër gjë nuk kemi!

- Të pres jashtë botës aty ku realiteti bëhet magji, të pres aty ku urrejtja bëhet dashuri,
ku lotët kthehen në rreze dielli. Të pres aty ku le krenarinë për gjithmonë, të pres aty ku zemra ime s’do të vuaj më!

- Sa të çmuar janë sytë e tu pas gjithë kesaj që kam parë. Sa e varfër është gjithçka që shohë, kur shohë sytë e tu.

- Si guxove që zemrën time të ma marresh ashtu, si rrezikove kaq shumë. Ke harruar çka të kam thënë!
Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrën tënde kam unë.

- Shumë të dua në këtë natë, eja e mos mbaj inat, mos u bë zemer e ngrutë, jeta është e shkurtë!

- Pa u lind po e braktis këtë dashuri, mos harro kur më the: Do të jetoj vetëm për ty, o ti dhe vetëm ti!
Ti je shkaktare për këtë vetëmi.

- Pa ty nuk mundem të rri, pa ty jeta më bëhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetëm ty të don !

- I thash lotit pse qan mu përgjigj: Për ty! I thash po boll qave pusho, ai më shumë rrodhi në sy!

- I thash zemres pse je merzitur mu përgjigj në heshtje: Jam lodhur duke pritur,
më tha me gjysëm buzeqeshje.

- E pyeta ç’kuptove nga dashuria? Më tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia,
të gjitha përveç lumturise dhe ngadal fshiu lotët e mia.

- Pastaj në vetmi ngela në dhomë me shoqerin e lotëve në sy dhe me zemren e lënduar për një vajzë,
se nuk mund të jetoj dot unë pa ty !!

- S'kam besuar se më ik si era, s'kam menduar të jetoj pa ty,
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnë të lotojnë këta sy ! 

Identifikuar
mira
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3
24.00 Kredite

View Inventory
Send Money to mira

Shiko Profilin
« Pergjigje #3 : Gusht 18, 2009, 04:40:28 MD »

dashurin nese nuk e ujit  ajo vyshket e nk qel peseri
Identifikuar
nor@
Anëtar kryesor
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

1644.00 Kredite

View Inventory
Send Money to nor@

Shiko Profilin
« Pergjigje #4 : Gusht 19, 2009, 02:52:15 PD »

mire se erdhe  mira ne  forum .
Identifikuar
Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  

Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.7.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.125 sekonda me 20 veprime.