psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:46:18 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Mos neglizhoni gjakderdhjen nga hunda  (Lexuar 3772 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« : Korrik 18, 2009, 09:20:34 PD »

Mos neglizhoni gjakderdhjen nga hunda

Specialistët tërheqin vëmendjen se gjakderdhja nga hunda, sidomos gjatë muajve të verës mund të shkaktojë rezultate të rrezikshme dhe paralajmërojnë që në raste të tilla, të mos neglizhohet.

Doktoresha Operatore, Syreja Sheneldir, specialiste në Otorinolaringoiatra thotë se tek populli është përhapur ideja se kur të del gjak nga hundët, qetësohesh, por kjo është e gabuar, pasi rrjedhja e gjakut jep sinjalin se ka një problem.

Ajo bën të ditur se gjakderdhja përbën një rrezik sidomos tek të moshuarit dhe tek fëmijët dhe nëse nuk ndërhyhet në kohë, gjakderdhjet serioze mund të shkaktojnë humbje gjaku, anemi kronike dhe anemi.

Gëlltitja e gjakut në rast paniku, mund të bëjë që gjaku të kalojë padashje në mushkri dhe mund të shkaktojë infeksion dhe shqetësime në rrugët e frymëmarrjes.

Për të evituar gjakderdhjen nga hunda duhet ndenjur larg diellit, dhe sidomos në ambiente me kondicioner duhet përdorur zbutës hunde dhe nëse dikujt i del gjak nga hunda nuk duhet të shtrihet po të qëndrojë drejt./trt


CDO DITE
Identifikuar

Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.078 sekonda me 21 veprime.