psikologji.net
Qershor 22, 2017, 09:39:17 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: THENIE FILOZOFIKE  (Lexuar 81128 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« : Korrik 23, 2009, 05:23:23 MD »

Njeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

Njeriu eshte i mire, njerezit jane te ashper. SHEKSPIRI

Njeriu ideala fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femres. ZOARI

Njerzit kurre s`kendojn, dhe bilbilat vajtojn CAJUPI

Njeriu esht sherbetor i jetes STERJO SPASE

Eshte kenaqesi dhe nder te vdesesh per atdhe. HORACI

Sendet me te shtrejta ne bote jan nderi dhe atdheu. SAMI FRASHERI

Njeriu pa atdhe si qyqa pa fole. I.HARDSHE

Atdheu s`eshte monopol i askujt. POPULLI
__________________
Aforizma

1.Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.

(Shekspiri)

2.Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.

(Balzak)

3.Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.

(Bekon)

4.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.

(Nice)

5.Kur ke e ke kemben jashte gremines, eshte e lehte te japesh keshilla.

(Faik Konica)

6.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .

(Bekon) 

 per parate

1.paratë nuk janë gjëja më e rëndësishme në botë. Dashuria është. Për fat të mirë, unë dua paratë”.

Jackie Mason

2. “Tek Perëndia besojmë. Të gjithë të tjerët duhet të paguajnë para në dorë”.

Thënie amerikane

3. “Paratë janë më mirë se varfëria, por vetëm për arsye financiare”.

Woody Allen

4. “Koha është më e vlefshme se paratë. Paratë mund të shumohen, por për kohën themi të kundërtën”.

John Updike

5. “Nëse i detyrohesh bankës 100 dollarë, ky është problemi yt. Nëse i detyrohesh bankës 100 milionë dollarë, atëherë është
problemi i bankës”.

JP Getty

6. “Nuk ka rëndësi a je i bardhë apo me ngjyrë ... ngjyra e vetme që ka rëndësi është e gjelbra”.

Family Guy

7. “E vetmja mënyrë për të mos menduar për paratë ... është të kesh shumë prej tyre”.

Edith Wharton

8. “Nëse doni të dini se çfarë mendon Zoti për paratë, mjafton të shihni njerëzit të cilëve ai ua jep”.

Thënie e vjetër irlandeze

9. “Jini të pasur për veten tuaj ... dhe të varfër për miqtë”

Juvenal

10. “Nëse doni ta dini vlerën e parave, provoni të merrni hua disa”.

Benjamin Franklin

11. “Me 10 mijë dollarë do të ishim milionerë! Kështu do të blinim gjithë gjërat e nevojshme si ... dashuria!

Homer Simpson

12. “Mënyra më e lehtë që fëmijët të mësojnë për paratë do të ishte kur ju të mos kishit”.

Katharine Whitehorn

13. “Financa është arti i kalimit të parave nga dora në dorë derisa më në fund të zhduket”.

Robert W. Sarnoff

14. “Gjithçka që kërkoj është një mundësi për të treguar se paratë nuk më bëjnë të lumtur”.

Spike Milligan

15. “E ç’vlerë ka lumturia? Ajo nuk t’i blen dot paratë”.

Henry Youngman

16. “Shumë njerëz shpenzojnë paratë që s’i kanë fituar, për të blerë gjëra që s’i duan, për t’i lënë mbresa njerëzve që s’i pëlqejnë”.Will Smith

17. “Sikur vetëm Perëndia të më jepte një shenjë të qartë ... si për shembull të më hapte një llogari të madhe në një bankë
zvicerane”.

Woody Allen

18. “Ai që martohet për dashuri pa para kalon netë të mira dhe ditë të këqija”.

Thënie amerikane

19. “Mes punës dhe familjes, vërtet që s’po kaloj shumë kohë me paratë e mia”.

Thënie amerikane

20. “Ndryshimi mes një divorci dhe një ndarjeje ligjore është se ndarja ligjore i jep burrit kohë për të fshehur paratë e tij”

Johnny Carson

21. “Një bankë është një vend që do të të japë para nëse i vërteton se s’ke nevojë për to”.

Bob Hope

22. “Kushdo që thotë se paratë nuk e blejnë lumturinë, thjesht nuk dinë se ku të bëjnë pazar”.

Bo Derek

23. “Kur isha i ri mendoja se paratë ishin gjëja më e rëndësishme në jetë; tani që jam i rritur e di se janë vërtet”.

Oscar Wilde

24. “Monedha është e pavlefshme në ditët e sotme”.

Yogi Berra

25. “Çdo ditë ngrihet dhe shikoj listën e “Forbes” për njerëzit më të pasur në Amerikë. Nëse nuk jam atje, shkoj në punë”.

Robert Orben

26. “Gjithmonë merr para hua nga një pesimist ... ai nuk pret që ti t’ia kthesh”.

Thënie amerikane

27. “Nëse mendon se askujt nuk i intereson nëse je gjallë, provo të mos paguash dy muaj fatura”.

Earl Wilson

28. “Mos më thoni se ku i keni prioritetet. Më tregoni për çfarë i shpenzoni paratë dhe unë do t’ju tregoj se çfarë janë”.

James W. Frick

29. “Arsimi formal do t’ju nxjerrë bukën e gojës; mësimet nga jeta do t’ju bëjnë të pasur”.

Jim Rohn

30. “Paratë janë realitetin, një tipar permanent i jetës së përditshme. Ato i japin jetës një ritëm të veçantë, një “tërheqje” të caktuar,
31. “Paratë i krijojnë problemet atëherë kur nuk i kemi; na i shtojnë ato edhe kur i kemi. Por është vetëm një iluzion se ne jemi
në kontroll të parave tona. E vërteta është se ne e dimë dhe e kuptojmë sa kontroll ushtrojnë mbi ne”.

32. “Paratë na bëjnë zotërinj dhe skllevër. Pushteti ynë mbi paratë është i vërtetë, por vetëm kur kuptojmë pushtetin e tyre mbi
ne”.

Thënie franceze

33. “Shumë prej nesh i konsiderojnë amerikanët si ndjekës të parave. Kjo është një shpifje mizore, edhe pse është përsëritur
nga vetë amerikanët”.

Albert Einstein

34. “Ai, opinioni i të cilit është se paratë mund të bëjnë gjithçka, mund të bëjë gjithçka për para”.

Benjamin Franklin

35. “Nëse do të ishit të pasur, mendoni edhe të kurseni”.

Benjamin Franklin

36. “Kush është i pasur? Ai që është i kënaqur. Kush është ai? Askushi.

Benjamin Franklin

37. “Pasuria mund të na aftësojë të bëjmë favore; por hirin pasuria s’na e jep”.

Charles Caleb Colton

38. “Të ardhurat vjetore njëzet paund; shpenzimet vjetore nëntëmbëdhjetë; rezultati, lumturi. Të ardhurat vjetore njëzet
paund; shpenzimet vjetore njëzet e gjashtë paund; rezultati, mjerim”.

Charles Dickens

39. “Nëse të gjithë njerëzit e pasur në botë do ta ndanin pasurinë mes tyre, nuk do të kishte mjaftueshëm për të tjerët”.

Christina Stead

40. “Paratë e tepërta janë delli i luftës”

Cicero
_____________________________________
41. “Paratë nuk kanë qenë kurrë motivim i rëndësishëm për mua, përveçse për të shënuar pikë. Nxitja e vërtetë është loja”.

Donald Trump

42. “Paratë janë delli i dashurisë, si dhe i luftës”.

Doktor Thomas Fuller

43. “Po jetoj kaq larg të ardhurave të mia, sa mund të thuhet se po jetojmë të ndarë”.


44. “Kurseni nga pak çdo muaj dhe në fund të vitit do

BALLKANI.NET
Identifikuar

nor@
Anëtar kryesor
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 211
1644.00 Kredite

View Inventory
Send Money to nor@

Shiko Profilin
« Pergjigje #1 : Gusht 03, 2009, 04:43:06 MD »

Shume thenje te mira urime Eriona.
Identifikuar
Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« Pergjigje #2 : Gusht 03, 2009, 04:46:26 MD »

Faleminderit nor@
Identifikuar

J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #3 : Gusht 04, 2009, 08:26:51 PD »

Thenie filozofike

Teori eshte kur njeriu din gjithcka dhe asgje nuk funksionon. Praktike eshte kur gjithcka funksionon, por askush nuk e di perse. Tek ne teoria dhe praktika jane te bashkuara: asgje nuk funksionon dhe askush nuk e di perse.

Me mire te shohesh te ardhmen me otimizem dhe te gabosh, se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte.

Liria eshte gje shume e bukur, por jo nese duhet te paguhet me vetmi.

Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar. Nje pesimist frikesohet se kjo mund te jete e vertete.

Ndiqe ate qe kerkon te verteten. Ik prej atij qe e ka gjetur ate.

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.

Ngjashmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.

Ne i pranojme gabimet e vogla per te krijuar bindje se nuk kemi gabime te medha.

Nje njeri me nje ore e di cfare ore eshte; nje njeri me dy nuk eshte asnjehere i sigurt per oren.

Jam pjese e c'do gjeje qe kam takuar.

Edhe nje ore qe eshte e prishur eshte korekte dy here ne dite.

Mendo si nje person qe vepron, vepro si nje person qe mendon.

Te mesosh dicka te re, bej rrugen qe bere die.

Mos ndiq gjurmet e te mencurve; ndiq cfare ndoqen ata.

Beso ne ata qe kerkojne te verteten; mos ki besim tek ata qe e kan gjetur.

Te gjithe jan te cmendur; por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof.

Ata qe nuk kan kurajo gjithmon do te gjejne nje filozofi qe mund ta justifikoje ate.

Ne dite jeta do te kaloje perpara syve. Sigurou qe eshte nje gje interesante per tu pare.

Pasurite me te medha jane ato qe nuk i shef dot syri por i gjen zemra.

Kam gjetur nje paradox, nqs. dashuron deri kur te dhemb, nuk do kete me dhimbje, vetem me shure dashuri.--Nene Tereza

Plaget e dashurise mund te sherohen vetem nga ai person qe i ka krijuar ato.

Te sakrifikosh lumturine tende per lumturine e nje personi qe dashuron, eshte me te vertete dashuria me e madhe qe egziston.

Ca njerez e kerkojne lumturine-te tjeret e krijojne.

Nje shok/shoqe eshte dikush qe te kupton te kaluaren, beson tek e ardhmja jote, dhe te pranon ty per ate qe je.

E kaluara eshte histori. E ardhmja eshte mister. Sot eshte nje dhurate.

Diferenca midis shkolles dhe jetes? Ne shkolle te mesojne dhe pastaj te jepet nje test. Ne jete te jepet nje test qe te mesoje.

Shumica e njerezve qe kane deshtuar ne jete, jane ato njerez nuk e realizuan kurre sa afer ishin suksesit kur u dorezuan
Identifikuar


J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #4 : Gusht 04, 2009, 08:29:04 PD »

Disa thenie te tjera...

Jeta eshte dhurate qe te jepet nje here dhe te meret nje here, pra nuk ka shans te dyte.

Puno sikur s'do vdesesh kurre, dhe jeto sikur do te vdesesh neser.

Mendo ne rini qe te mos vuash ne pleqeri.

Jeta eshte teater, ndaj mesohu si te aktrosh.

Jeta eshte nje rruge me ulje, ngritje, lum kush di ti kaperceje ato.

Shpresa dhe deshira e mbajne gjalle njeriun.

20 vitet e para je njeri, 20 vitet e dyta je kale pune, 20 vitet e treta je qen qe leh dhe 20 vitet e fundit je nje majmun.

Asgje nuk ngelet nga nje njeri pas vdekjes se Tij, pervec

Emrit, jetoni per te lene nje Emer te mire, qe niperit te mburren me ju.

Jeta eshte si shkallet e nje pallati, nqs do i ngjitesh nje nga nje do shkosh atje ku do, por nese ti i ngjit si te teket mund te perfundosh ne shkallen e pare por jo sic ishe.

Jeta, ne e mesojme shume vone, eshte ne te jetuarit, ne endjen e cdo dite dhe ore....

Jetoni vetem njehere, por nese do te dini ta kaloni, njehere eshte mjaft...

Nuk numerohen vitet e jetes suaj, por jeta ne keto vite...

Jeta eshte ajo qe na ndodh, nderkohe qe ne bejme plane te tjera..

Njeriu qe nuk ka jete te brendshme eshte skllav i atyre qe e rrethojne...

Tragjedia e jetes nuk eshte aq shume ajo qe vuan njeriu por me shume ajo qe i mungon..

Shpeshhere ne jete harrojme ato gjera qe duhet t'i rrenjosim ne kujtese dhe kujtojme ato gjera qe duhet te harrojme.

Cfare eshte jeta? Shiko rreth e rrotull teje per nje moment.

Jeta eshte ajo qe po te ndodh ne keto caste, nderkohe qe ti po lexon kete. Kjo eshte jeta.

Nuk do te jesh asnjehere i/e lumtur nqs vazhdon te kerkosh se nga se perbehet lumturia. Nuk do te jetosh asnjhere nqs kerkon per kuptimin e jetes...

Fjalet e urta jane zbukurim i te folurit. - (Persiane)

Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet. - (Sami Frasheri)

Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera. - (Sami Frasheri)

Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar. - (Herakliti)

Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo. - (Hafiz Ali Korca)

Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt. - (Hafiz Ali Korca)

Gjysma e punes eshte mbaruar kur ajo fillohet me deshire.

Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura. - (Sami Frasheri)

Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet. - (Sami Frasheri)

Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet. - (Sami Frasheri)

Vetem puna i pengon njerezit qe te mos mendojne per gjera te keqija.

Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh. - (Spenser)

Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar.

Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen , sesa te mos luftosh asnjehere. - (Hegel)

Veprat flasin me shume se fjalet. - (Angleze)

Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira. - (Monteskie)

Pa nderime s'ka dashuri. - (Kant)

Nuk ka krijese pa dashuri, as dashuri te sinqerte pa xhelozi. - (Mom)

Muzika eshte ushqim i shpirtit. - (Shekspiri)

Vdekja eshte e bukur, kur jeta eshte e shemtuar. - (Bah)

Ai qe nuk di dhe nuk di pse nuk di ; eshte i marre; largohu prej tij.

Ai qe nuk di dhe e di se nuk di, eshte femije, mesoje; nese ti di, e nuk e meson ke bere gabim.

Ai qe di dhe nuk e di qe di, eshte i fjetur; mos e le te fleje por zgjoje nese nuk e zgjon ke bere mekat.

Ai qe di dhe e di se di eshte i mencur; andaj shko pas tij, nese shkon pas tij do te kesh udhen e ndricuar. - (Mendime filozofike)

Durimi esht i hidhur, mirepo sjelle fruta te embla. - (Ruso)

Me durim zbutet edhe princi, fjala e urte then edhe gurin.

Me te mira jane goditjet e mikut se sa puthjet e armikut.

Le te lavderojne te tjeret e jo goja jote, i huaji e jo buzet e tua.

Qeni kur lehe na paralajmeron qe mos t'i afrohemi. Ai qe nuk lehe zakonisht pergaditet qe te na kafshoje. - (Zeki Bejtullahu)

Mos ofendo askend ne jete se gjuha esht nje thike e mprehte, e plaga e saj nuk eshte e lehte.

Thuaje ate qe vlene ose hesht.

Mos u tall teper, dhe thuaje vetem te verteten.

Pranoje keshillen prej cdo njeriu, dhe mos e refuzo.

Miqte e vertete tregohen ne fatkeqesi.

Te vdesim kur vdekja eshte mjek yni.

Duaj atdhen si shqiponja folene. - (Popullore)

Duaje vatanin, ne dash me krise dushmanin. - (Korishe- Kosove)

Kush ka vdeke per atdhe, nuk ka vdeke, por ka le. - ( Shkoder)

Toske e gege - peme nga nje dege. - (Gjirokaster)

Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj. - (Podrime)

Cfare bukurie eshte te takosh njeriun qe nuk lavderohet e meriton te jete i lavderuar.

Me kryesoret jane kater gjera qe e bejne njeriun njeri: dituria, durimi, kanaati (te mjaftuarit me ate qe ke), dhe drejtesia.

Fati ndihmon vetem guximtaret. - (Virgjili)

Me shume skuqu para vetes sesa para te tjereve. - (Pitagora)

Ke besim ne vetvete, qe te besojne te tjeret. - (F. La Roshufko)

Me i zoti i njerezve eshte ai qe eshte i zoti ta permbaje vetveten. - (Sami Frasheri)

Gjeja me me rendesi per njeriun eshte vullneti i forte. - (Gete)

Ha kur ke uri, martohu ne te ri. - (Popullore)

Dita me e humbur nga te gjitha eshte ajo ne te cilen s'kemi qeshur. - (S.Shamfor)

Fytyra e qeshur eshte kripa e bukurise.

Inati te plake, e qeshura te rinon. - (Angleze)

E qeshura eshte ilaci me i mire i natyres.

Kush nuk qesh - ne jete ka parakaluar plotesisht i fjetur. - (Verner)

Keshillimi eshte busulla e zgjidhjes se puneve te veshtira.

E verteta, ashtu si dielli, mund te mjegullohet, por vetem per nje fare kohe. - (P.Buast)

Ne erresire duhet drite, ne fatkeqesi mend.

Kah dituria shkohet permes tri rrugeve: permes te menduarit, edukimit, dhe pervojes. ( Latine)

Themel i nje shteti eshte edukimi i te rinjeve. - (Diogjen)

Te perseriturit eshte nena e te mesuarit. - (Cajkovski)

Mohimi i gabimit eshte gabim i dyfishuar. - (Monteskie)

Tu flitet te tjereve per te bere mire eshte nje e mire me e madhe sesa te beni vete mire. - (King Fu Ce)

Perpiqu te imitosh vetem punet e mira te njerezve te medhenj. -(Sami Frasheri)

Mbare bota eshte nje skene, dhe te gjithe njerezit jane aktore. - (Shekspiri)

Me mire te mbetet i akuzuari pa u denuar se sa te denohen te pafajshmit. - (Sami Frasheri)

Rruga e jetes eshte DREJTESIA, mos u ndaj nga rruga per te hyre ne rrugica.

Sa me shume qe jepni, me shume do te keni. - (Lao Ce)

Ai qe i perkushtohet mesimit cdo dite e me teper behet me i madh. - (Lao Ce)

Njerezit e zgjedhin punen, ndersa puna i vlereson njerezit.

Arti i luftes eshte art i zhdukjes se njerezve, ndersa politika eshte art i mashtrimit te tyre. - (Gandi)

Talenti krijohet ne vetmi, karakteri ne shoqeri. - (Gete)

Jeta eshte vizatim ne te cilen s'mund ta perdorim gomen per fshirje.

Prirja per gezim e shprese eshte lumturi e vertete, prirja per deshperim e frike eshte fatkeqesi e vertete. - (Gete)

Ai qe nuk nderron mendje kurr, ndoshta s'ka fare. - (Moravia)

Gruaja eshte nena e kombit. - (Greke)

Guximi eshte fillimi i fitores. - (Plutarku)

Miresjellja eshte celesi i arte qe i hap te gjitha dyert. - (Latine)

Njeriu eshte i lire vetem atehere kur i sherben se vertetes. - (Sami Frasheri)

Fol vetem per ato gjera qe i njeh, per te tjerat hesht. - (Sami Frasheri)

Te njohesh te tjeret eshte mencuri. Te njohesh veten eshte urtesia me e madhe. Ti imponohesh vullnetit te te tjereve eshte force. Ti imponohesh vetes eshte forca me e madhe. - (Lao Ce)

Fati i ndihmon mendjet e pergaditura. - (Luis Paster)

Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e ben tjetren. - (Didero)

Edhe e verteta e demshme vlen me shume sesa genjeshtra e dobishme. - (Tomas Man)

Pa kundershtime s'ka perparim; ky eshte ligj te cilin qyteterimi e ka trasheguar deri me sot. - (Diogjen)

Per Volterin politika s'eshte asgje tjeter pos mjeshtri e rrenes ne castin e duhur.

Kufizimi nacional eshte armiku me i madh i kultures. - (Llukac)

Po mos te kishte njerez te keqinj, s'do te kishte juriste te mire. - (Dikens)

Biseduesi duhet te kete kujdes cka flet, ne cfare vendi flet, dhe ne cfare menyre flet. - (Ciceron)

Per armikun mos fol keq, por vetem mendo keq. - (Latine)

Po te mos kishte jeta vuajtje, s'do t'ia dinim vleren gezimit.

Pakenaqesia eshte shtytje per te perparuar. - (Tagore)

Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion. - (Kekemon)

Te behesh njeri eshte me bukur se sa te behesh mbret. - (Antun Gustav Matosh)

Nuk eshte pa marre ai qytet qe eshte me burra. - (Gete)

Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje. - (Fonda)

Kush sheh qiellin ne uje, ai sheh edhe peshqit ne dege. - (Lao-Ce)

Gjuha e mentarit eshte ne zemer, zemra e budallait eshte ne gjuhe. - (Shelgunovi)

Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit. - (Bjelinski)

Ai qe ka vetedije gjithmone, punon me qellim te caktuar. - (Aristoteli)

Njeriu qe vetem per vete punon, eshte si nje dru qe peme s'leshon. - (Naim Frasheri)

Liria eshte si paraja: disa i ndihmon, te tjeret i prish. - (Novalis)

Burrat e shtetit jane si kirurget gabimet e tyre jane vdekjeprurese. - (Moriak)

Thjeshtësia është stolia e atyre që janë të edukuar dhe të mësuar. - (Populli)
Identifikuar


J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #5 : Gusht 04, 2009, 08:29:51 PD »

Tri gjëra provohen në tre raste: Qëndresa përpara rrezikut, mençuria gjatë zemërimit dhe miqësia në nevojë . - (Franceze)

Nëse e shkollon gruan, atëherë i ndihmon të gjithë familjes. - (Arabe)

Zelli është babai i lumturisë. - (Spanjolle)

Dhurata është për të largëtit dhe shërbimi për shokët e miqtë. - (Sami Frashëri)

Mos u tremb nga sharja e mikut, duhet të kesh frikë nga lëvdata e armikut. - (Sami Frashëri)

Nuk kërkohet ndihmë nga tigri për të shpëtuar nga qentë. - (Sami Frashëri)

Është nevojë të përpiqen atdhetarët e vërtetë të largojnë cmirën nga zemrat e tyre e të qasen më tepër njëri tjetrit. - (Faik Konica)

Një njeri i mendjes ka nevojë për siguri dhe për dinjitet. - (Faik Konica)

Kush vë re fjalët e botës, kurrë nuk mbaron punë. - (Asdreni)

Liria është që të mos të trazojë njeri ty dhe ti të mos të trazosh të tjerët. - (Mit’hat Frashëri)

Zoti nuk e krijoi varfërinë, ai na krijoi vetëm neve. - (Nëna Terezë)

Profeti s’vlen kurrkund më pak sesa në atdheun dhe shtëpinë e tij. - (Bibla)

Është e lehtë të flasësh për varfërinë nëse nuk je i pasur. - (Buda)

Asnjëherë në botë urrejtja s’ndalet përmes urrejtjes, urrejtja ndalet përmes dashurisë. - (Buda)

Të jesh i varfër dhe të mos grindesh është e rëndë, të jesh i pasur dhe të mos bëhesh prepotent është edhe më rëndë. - (Konfuci)

Nëse do t‘ia shuash urinë dikujt për një ditë, jepi një peshk, por nëse do t‘ia shuash urinë për gjithë jetën, jepi grepin. - (Konfuci)

Njerëzit besojnë nëpër gjithësi atë çka dëshirojnë. - (Jul Cezari)

Nëse mali nuk vjen te profeti, profeti duhet të shkoj te mali. - (Muhamedi)

Mjeti më i mirë për të marrë informata, është të japësh informata. - (Niccolo Macchiavelli)

Poltika është arti i së mundshmes. - (Otto von Bismarck)

Në botë nuk ka as shtypës e as të shtypur. Ka të tillë që durojnë, që t’i shtyp dikush dhe të tillë që nuk durojnë. - (Qemal Ataturk)

Amnistia: shpirtmadhësi e shtetit përballë shkelësve të ligjit, dënimi i të cilëve atij do t’i kushtonte shumë. - (Ambrose Bierce)

Karakteri është fati i njeriut. - (Herakliti)

Njerëzit e mençurë mësojnë edhe prej armiqëve të tyre. - (Aristoteli)

Një dhomë pa libra është si një trup pa shpirt. - (Marcus Tillius Cicero)

Të pushtosh është më e lehtë se të qeverisësh - (Jean Jaques Rousseau)

Vetëm ligji mund t’ na jap neve liri. - (Goethe)

Arti është bija e lirisë. - (Schiller)

Është dëshpëruese të shkruash për një publik që nuk lexon. - (Jacob Grimm)

Lufta është një gjumë dimëror i kulturës. - (Friedrich Nietzsche)

Frika: nëna e moralit. - (Friedrich Nietzsche)

Jo parat, por idetë bëjnë para. - (Theo Lieven)

S’ ka rrezik më të madh për një komb, se kur njerëz dinakë shkojnë për të urtë. - (Francis Bekon)

Puna na ruan nga tri të këqiat më të mëdha: mërzia, vesi dhe halli! - (Volteri)

Ai që flet dhe kuptohet prej të tjerëve flet përherë mirë. - (Moliére)

Ata që dinë të flasin, flasin shkurt. - (Fjodor Dostojevski)

Disiplina është hapi i parë i suksesit. - (Stefan Effenberg)

Hijeshia buron prej harmonisë së brendshme. - (Maria von Ebner - Eschenbach)

Çdo popull mund të arsimohet më shpejt në gjuhë të vet. - (Konstandin Milladinov)

I humbur është shkrimtari që bjen në ujdi me sundimtarët. - (Günter Grass)

Po të lëshojmë në qarkullim një ide të drejtë, kjo do të ndjekë udhën e saj.

Kur mungon tigri, majmuni bëhet mbret, thotë një proverb kinez.

Më fort se kurrë, kombi shqiptarë ka nevojë për njerëz të aftë e me nivel të lart.

Njerëzit e zotë janë princat e vertetë të një kombi. Për fat të keq, princat goditen shpesh në mënyrë të vdekshme.
Identifikuar


nor@
Anëtar kryesor
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 211
1644.00 Kredite

View Inventory
Send Money to nor@

Shiko Profilin
« Pergjigje #6 : Gusht 04, 2009, 04:45:34 MD »

                     eShte nje thenje qe e kame elxuar shume moti por qe me pelqEn shume>


                    Jeta eshte nje zbrazeti<nje ecje pa qellim dhe pa drejtim>
Identifikuar
nor@
Anëtar kryesor
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 211
1644.00 Kredite

View Inventory
Send Money to nor@

Shiko Profilin
« Pergjigje #7 : Gusht 11, 2009, 08:00:40 PD »


--------------------------------------------------------------------------------
I MENCUR DO TE THOTE TE MASESH KOHEN DHE FJALET.(LA FONTEN)

NUK KA ASNJE TE VERTET APSOLUTE,DHE KJO ESHTE APSOLUTISHT E VERTET.

DASHURIA DHE URREJTJA NUK JANE TE VERBRA,POR JANE VERBUAR NGA ZJARRI QE MBAJNE NE VETVETE.

SUKSESI ESHTE BIR I GUXIMIT.

PASURIA ESHTE SI UJE I KRIPUR,SA ME SHUME PIJE AQ ME SHUME KE ETJE.(A.SCHOPENHAUER)

NGA FERRI I TE PASURVE,ESHTE PARAJSA E TE PASURVE(V.HUGO)

NESE DIKUSH TE LENDON,KTHEJA NE TE NJEJTEN MENYRE,ESHTE E VETMJA MENYRE PER TE TE KUPTUAR,E NESE S'JA KTHEN TI,JETA DO T'IA KTHEJ ATIJ ASHTU SIC DI.

per interesat e vetvetes,dhe djalli mund te citoj biblen(shekspiri)

zemra e njeriut ka kufi ne dashuri,por jio dhe ne urrejtje(balzak)

ne vetmi,i vetmuari ,shqyen vetveten,ne shoqeri e shqyejne te tjeret(nice)

njeriu ideal ka fuqin e mashkullit,dhe ndjenjat e femres(zoari)

i adhuroj partit politike,esht e i vetmi vend ku njerezit nuk flasin per politik(o.wilde)


nje shok/shoqe e vertet eshte dikush qe te kupton te kaluaren,beson ke e arrdhmja,dhe pranon ty per ate qe je.

sado e rralle eshte nje dashuri e vertet,akoma me e rralle eshte nje miqesi e vertet

prapa cdo loje,ekziston ideali i vdekjes.

te gjithe kerkojne nje mik,por asnje nuk provon te behet i tille.

nuk ju kerkova une te me lindni,ndaj me lini te jetoj.

dikush pret shihun,per te mos qare vetem.

uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajs,se ferrin e jetova ketu.

dashuria eshte gezimi i qenies 2,tmerri qe mbetesh 1,frika qe behesh 3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
nuk ka krijese pa dashuri,as dashuri te sinqert pa xhelozhi(mom)

dashuria lind nga besimi,jeton nga shpresa,vdes nga meshira(monteski)

arsya bertet"-LARGOHU PREJ MEJE"
ndjenja peshperin"-MOS SHKO SHUME LARG"(m.roci) 
te lindesh e pastaj te vdesesh,ky eshte absurditeti i jetes

me mire te humbasesh nje cast te jetes,se jeten ne nje cast(j.morrison)

dielli qe perendon te prek ne shpirt,vetem per te kuptuar,qe te vodhi edhe nje dite. 

mos jeto me friken e vdekjes,por vdis me gezimin qe ke jetuar.

1.Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
(Shekspiri)

2.Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.
(Balzak)

3.Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.
(Bekon)


4.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
(Nice)

5.Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla.
(Faik Konica)

6.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .
(Bekon)Thenie te famshme nga JIM MARRISON

Per Jeten Dhe Veten

1.Kam lindur qare kure te gjith qeshnin ,do vdes duke qeshur kure te gjith do qajne!
2.Bej qe jeta jote te jet nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!
3.Jeta me dhuroj 3 zgjidhje:seks,drog,dhe vdekje.Une zgjodha 2 te parat: e treta me zgjodhi mua.
4.Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te kutuar qe te vodhi dhe nje dite
5.mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.
6. Me mire te humbasesh nje cast te jeses se sa jeten me nje cast.
7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shofin tek ne.
8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me e rendesishme se sa ngjyra e syve,do te ket luftra.
9. Me mire nje fund i deshperuar se sa nje deshperim pa fund


Me mire te shohesh te ardhmen me otimizem dhe te gabosh, se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte.

Liria eshte gje shume e bukur, por jo nese duhet te paguhet me vetmi.

Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar. Nje pesimist frigohet se kjo mund te jete e vertete.

Ndiqe ate qe kerkon te verteten. Ik prej atij qe e ka gjetur ate.

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.

Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.

Ne i pranojme gabimet e vogla per te krijuar bindje se nuk kemi gabime te medhaja.

Teori eshte kur njeriu din gjithcka dhe asgje nuk funksionon. Praktike eshte kur gjithcka funksionon, por askush nuk e din perse. Tek ne teoria dhe praktika jane te bashkuara: asgje nuk funksionon dhe askush nuk e din perse.

--------------------------------------------------------------------------------
Ne dite jeta do te kaloje perpara syve. Sigurou qe eshte nje gje interesante per tu pare.

Pasurite me te medha jane ato qe nuk i shef dot syri por i gjen zemra.

Kam gjetur nje paradox, nqs. dashuron deri kur te dhemb, nuk do kete me dhimbje, vetem me shure dashuri.--Nene Tereza

Plaget e dashurise mund te sherohen vetem nga ai person qe i ka krijuar ato.

Te sakrifikosh lumturine tende per lumturine e nje personi qe dashuron, eshte me te vertete dashuria me e madhe qe egziston.

Ca njerez e kerkojne lumturine-te tjeret e krijojne.

Nje shok/shoqe eshte dikush qe te kupton te kaluaren, beson tek e ardhmja jote, dhe te pranon ty per ate qe je.

E kaluara eshte histori. E ardhmja eshte mister. Sot eshte nje dhurate.

Diferenca midis shkolles dhe jetes? Ne shkolle te mesojne dhe pastaj te jepet nje test. Ne jete te jepet nje test qe te mesoje.

Shumica e njerezve qe kane deshtuar ne jete, jane ato njerez nuk e realizuan kurre sa afer ishin suksesit kur u dorezuan
 
Nje njeri me nje ore e di cfare ore eshte; nje njeri me dy nuk eshte asnjehere i sigurt per oren.

Jam pjese e c'do gjeje qe kam takuar.

Edhe nje ore qe eshte e prishur eshte korekte dy here ne dite.

Mendo si nje person qe vepron, vepro si nje person qe mendon.

Te mesosh dicka te re, bej rrugen qe bere die.

Mos ndiq gjurmet e te mencurve; ndiq cfare ndoqen ata.

Beso ne ata qe kerkojne te verteten; mos ki besim tek ata qe e kan gjetur.

Te gjithe jan te cmendur; por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof.

Ata qe nuk kan kurajo gjithmon do te gjejne nje filozofi qe mund ta justifikoje ate.
 
Jeta per njeriun eshte nje avokat, lajkatar dhe mashtrues, ndersa vdekja eshte
gjyqtare e drejte dhe e pafalshme.
 
THENIE PER DASHURINE.

1-sikur dashuria te ishte nje lule ne mes te oqeanit,te gjithe do ishin notar me medalje ari.

2-cdo dite me arsye,edhe une mendoj si ty,
por arsyetimi s'vendos ne dashuri.

3-dashuria eshte ajo ndjenje,qe te kthen embelsisht tek vetja.

4-jeta eshte lule,dashuria nektari i saj.

5-dashuria eshtepelhuri qe thurri natyra,dhe qe ffantazia e zbukuroj me qendisje.

6-dashuria eshte celsi prej floriri,qe hap dyert e lumturise.

7-l'amore è une sinfoniain cui i bacci sono le note piu belle.

8-l'uomo ama pocho e spesso,la donna molto e raramente
 
Po qave nga gezimi, mos i fshi lotet sepse ti ia vjedh ato dhembjes.


Shume cmenduri te shkurtra, kjo quhet dashuri. Dhe martesa u jep fund ketyre cmendurive te shkurtera me nje budallallek te gjate

Kur linde ti,qave,te tjeret qeshen per ty.Perpiqu te jetosh ne nje menyre te tille qe,kur te vdesesh,ti te qeshesh,te tjeret te qajne per ty

Largesia eshte per dashurine sikunderse eshte era per zjarrin,shuan qiririn por ndez me teper zjarrin.

C`eshte nje femer perverse? Oh, eshte tipi I femres me te cilen nje burre nuk lodhet kurre.


Femer: Mos e torturo veten me ndienjen e humbjes, perderisa ke buze per te puthur, sy per te pare e zemer per te dashuruar


Flirti eshte aquareli i dashurise

Lumturia eshte e shendetshme per trupin, por eshte dhimbja ajo qe zhvillon shpirtin
 

--------------------------------------------------------------------------------
Bëj sikur s’të degjoj, shtirem sikur s’të pranoj, por një dite do ta tregoj sesa shumë të dashuroj!

Sytë e tu… natë të zinj. S’më trembin por me perpijn! Oh sa shumë I dashuroj!!!!!!!!

Më mirë I besoj varkës në stuhi sesa një djali ne dashuri!!!!

Për dashuri të trëndafilit duhet të durosh edhe gjëmbat!!!!

Të dashurosh është kaq e shkurtër, por të harrosh kaq e gjatë!!

Kush dashuron shumë flet pak.

“KAM FRIKE”
U thurën ndjenjat u bënë rrjet. Të dy në rrjet mbetëm. Kam frik I dashur… kam frik mos mbetem vetëm!!!!!

Mos I beso djalit qe me lot mbush syte….
……se ia than qerpiket dashnorja e dyte….(TRUE MY FRIEND)

Kendoj kur doren tende shoh, ngadal te futet ne xhep.
Kendoj kur zogjt mbi peme me thon ky djal do te japi ca lek.
1. Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,ti do te ndjesh dhimbje.-I.Dermaku

Vdekja eshte e bukur, kur jeta eshte e shemtuar - (Bah

Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira - (Monteskie


Mos i dergoni shume letra te dashures tuaj sepse ka mundesi te dashurohet me postierin. J . Morrison

Nuk ka krijese pa dashuri, as dashuri te sinqerte pa xhelozi - (Mom


Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

meglio una sera da leoni che cento da coglioni
 
 
Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet

- Barra e madhe mund për deve, dashuria e madhe mund për zemër

- Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.

- Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki

- Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti


- Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri


- Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.
Hygo

- Pse dashuron?

- Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s'e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.
Qosja

- Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
Kanti


- Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
Volteri

- Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
Bonaparti

- Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mëshira.
Monteskie
 
 
KUR BESOJ NUK BESOJ QE BESOJ
DHE KUR NUK BESOJ NUK BESOJ QE NUK BESOJ
 
 
Identifikuar
AsD
Anëtar i ri
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 53
398.00 Kredite

View Inventory
Send Money to AsD


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #8 : Dhjetor 02, 2009, 11:20:26 PD »

Ndryshimi midis shkolles dhe jetes: Ne shkolle meson dhe pastaj testohesh, Ne jete testohesh dhe pastaj meson.
Nje person nuk ndihet asnjehere i huaj nes ai flet!
Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!
Identifikuar

It"s nice to be important, But is more important to be nice.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #9 : Dhjetor 20, 2009, 06:47:22 MD »

Asgjë nuk është e lehtë ashtu siç duket.

Gjithçka kërkon më shumë kohë se sa mendon.

Nëse ekziston mundësia që shumë gjëra të fillojnë mbrapsht, do të fillojë nga ajo që do të shkaktojë më shumë dëme.

Çdo herë që fillon diçka të punosh, së pari duhesh të mbarosh diçka tjetër.

Çdo zgjidhje lind ndonjë problem të ri.

Filozofia e Marfit
Qeshu... nesër mund të jetë më keq.

Konstanta e Marfit
Materja do të shkatërrohet atëherë kur të jetë proporcional me vlerat e veta

Boling
Ndihesh mirë? Mos u brengos. Do të kalojë shpejtë.

Ligji i dytë i Chisholmov
Kur gjërat shkojnë mirë, diçka do të shkojë patjetër keq.
Kur gjërat nuk mund të shkojnë më keq, kjo patjetër do të ndodhë.

Ligji i tretë i Chisholmov
Shembujt të tjerët do t'i vlersojnë ndryshe nga ai që jep shembuj.

Ligji i Scott
Pa marrë parasysh se ka shkuar keq diçka, me siguri ajo do të ju duket në rregull.
Kur zbulohet gabimi, dhe pastaj korigjohet, do të mendoni se në fillim ishte gjithçka e saktë.

Ligji i Finagle
Nëse përfundon me sukses esperimenti, diçka ka filluar keq.

Ligji i Finagle
Pa marrë parasysh se çfarë është rezultati, gjithmonë do të jetë dikush i gatshëm që:
a) ta interpretojë keq
b) falsifikojë
c) beson se kjo është bërë sipas teorisë së tij

Ligji i Simonit
Gjithçka që bën apo prodhon, do të shembet para ose pas.

Teorema e Ginsberg
1. Nuk mund të fitosh
2. Nuk mund të jesh baraz
3. Nuk mund as ta ndalosh lojën

Komenti i Ehrman
1. Gjërat shkojnë më keq, para se të shkojnë më mirë
2. Kush po thotë se do të shkojnë mirë?

Ligji i termodinamikës së Marfit
Me presion gjërat keqësohen edhe më shumë.

Ligji i Neizreck
Kur përmend diçka...
... nëse është për të mirë, zhduket.
... nëse është për të keq, ndodh.

Ligjet joreciproke të shpresës
Shpresat negative japin rezultate negative
Shpresat pozitive japin rezultate negative

Ligji i tretë i Johnson
Nëse të mungon ndonjë numër i ndonjë reviste, në të do të jetë ai artikull, tregim apo vazhdim i asaj që ke dashur të bisedosh më tepër për të

Ligji shtesë i Richards
1. Ruan diçka shumë gjatë, mund ta gjuash
2. Gjuan çfarëdo, do të duhet menjëherë pasi nuk do ta kesh më.

Ligji i kopshtarisë
1. Aparatura e huaj punon në duar të huaja
2. Nëse askush nuk e përdor, për atë ka arsye
3. Më shumë merr nga ajo që më pak të duhet

Ligji i aeroplaneve
Nëse aeroplani që pret vonohet, aeroplani në të cilin dëshiron të jesh niset në kohë.

Ligji i parë i biciklizmit
Kudo që të vozitësh ti, ajo do të jetë tatëpjetë dhe kundër erës.

Ligji i Johnson dhe Laird
Dhimbja e dhëmbit ka predispozicion të fillojë të shtunën në mbrëmje.

Ligji i Boobov
Gjithmonë gjen diçka në vendin e fundit në të cilin ke kërkuar.

Ligji i Mikschov
Nëse peri ka një fund, atëherë ka edhe një fund tjetër.

Ligji i Sprinkle
Gjërat gjithmonë bien në kënd të drejtë.

Ligji i Paul
Nga dyshemeja nuk mund të biesh.

Ligji i Peer
Kur diçka punon, dhe e kthen mjetin për të cilin je i sigurt se nuk të duhet më, do të duhet menjëherë.

Ligji i Schmidt
Nëse me një send luan gjatë, do të thyhet.

Ligji i forcës nga Anthony
Mos me forcë, merre çakanin më të madh.

Ligji i Horner
Përvoja mvaret nga aparatura e prishur.

Ligji i Young
Deri te zbulimet e mëdha është arritur me gabime.

Ligji i Hoar
Në brendësi të secilit problem të madh ndodhet një problem i vogël i cili lufton të dalë jashtë.

Ligji i Fett
Asnjëherë mos përsërit eksperimentin e suksesshëm.

Ligji i Meskim
Kurrë nuk ka kohë të bësh si duhet, por gjithmonë ka kohë për atë ta bësh përsëri


Dilema puntore
1. Sado të punosh, kurrë nuk ke bërë mjaft
2. Atë çka nuk e ke bërë, gjithmonë është më me rëndësi se ajo çka e ke bërë.

Ligji i Truman
Nëse nuk mund t'i bindësh, atëherë alarmoi.

Ligjet e Borenit
1. Kur je në dilemë - murmurit
2. Kur të nevojitet - kërko ndërrim
3. Kur je përgjegjës - vlerëso

Ligji i Swipple
Kush bërtet më shumë, e merr fjalën.

Ligji i Paul
Në Amerikë nuk është me rëndësi ajo se sa kushton një send, por sa ke shpenzuar në blerje.

Ligji i Segal
Njeriu me një orë e din sa është ora.
Njeriu me dy ora kurrë nuk është i sigurt.

Ligji i Beckhap
Bukuria dhe mençuria të barabartë me konstantë.

Moto e Jones
Miqët shkojnë e vijnë, por armiqët grumbullohen.

Shtesa e McCaugh të motos së Jones
Që të fitosh një armik, shërbej dikujt.

Ligji i Matsch
Më mirë një fund të keq se shumë të këqija pa fund.

Ligji i Terman
Nëse dëshiron që ekipi juaj të fitojë në atletikë në kërcim së larti, gjej një që kërcen dy metra e gjysmë, e jo pesë veta që mund të kërcejnë nga gjysë metri.

Ligji i intiutës
Nga afër asgjë nuk duket mirë siç duket nga larg ose nga larg asgjë nuk duket mirë siç duket nga afër

Ligji i shtatë i Newton
Më mirë një trumcak në dorë se një mbi kokë
Identifikuar


zhyzel
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3
24.00 Kredite

View Inventory
Send Money to zhyzel


Shiko Profilin
« Pergjigje #10 : Shkurt 05, 2011, 10:53:16 PD »

Shprehje interesante vecanerisht te Jim Morrison,qe shprehin boten spirituale te muzikantit dhe filozofit te famshem te viteve '6o.
Identifikuar

Une besoj tek ty por edhe dyshimin nuk e le ne harrese.
zhyzel
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3
24.00 Kredite

View Inventory
Send Money to zhyzel


Shiko Profilin
« Pergjigje #11 : Shkurt 05, 2011, 11:21:14 PD »

Deshiroj te citoj disa shprehje nga filozofi i famshem gjerman Friedrich Nietzsche te shprehura ne kryevepren e tij ''Keshtu foli Zarathustra''.1)Jeta eshte nje burim gezimi por aty ku horrat pine me te tjeret, aty te gjitha burimet jane te helmuara.Mos u besoni atyre te te cilet instikti i denimit eshte i fuqishem!Jane njerez te nje specie dhe origjine te keqe.Nga fytyrat e tyre neperfshihet xhelati dhe zagari./edhe aty ku ka sakrifikim,servilizem e veshtrime dashurie ka,edhe aty ka vullnet per te qene padron.Neper rruge te fshehta deperton vjedhurazi me i dobet drejt keshtjelles madje deri ne zemer te me te fuqishmit e i vjedh fuqine./Kur fuqia behet dashamirese dhe zbret tek e ndjeshmja,une kete e quaj bukuri e nga askush nuk e dua kete bukuri pervec nga i fuqishmi./Jam plagosur nga lumturia ime;gjithe vuajtesit qofshin mjeket e mi./Nese deshiron vertet nje mik,duhet edhe te kesh kurajen te zbresesh ne lufte per te,por per te udhehequr nje lufte duhet te dish te jesh armik.Duhet ta nderesh mikun tend edhe te armiku./a je valle nje skllav?Ne nje rast te tille s'mund te jesh mik.A je valle nje tiran?Ne kete rast s'mund te kesh miq.Te nje grua fshihet gjate skllavi dhe tirani.Ndaj,gruaja s'eshte ende e afte per miqesi,ajo njeh vetem dashurine.Ne dashurine e gruas gjendet padrejtesia dhe verberia per gjithcka qe ajo dashuron.Madje edhe ne dashurine e ndergjegjshme te gruas ka gjithnje bashke me driten,edhe agresion,vetetima dhe nate.
Identifikuar

Une besoj tek ty por edhe dyshimin nuk e le ne harrese.
Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.123 sekonda me 20 veprime.