psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:46:59 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Djegiet te fëmijët  (Lexuar 1526 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« : Mars 05, 2010, 05:52:55 MD »

Djegiet te fëmijët

Shpesh, djegiet bëhet serioze dhe rrezikojnë jetën e fëmijëve. Madje ato lënë gjurmë në jetën e fëmijëve nëse nuk reagojmë me shpejtësi.
Tek ne ende ekzistojnë pak studime të specializuara për djegiet e fëmijëve dhe problemet që lidhen me trajtimin e tyre. Çfarë lloj djegiesh janë? Në ç’përqindje të popullsisë? Të ç’lloji janë: elektrike, me ujë të nxehtë apo lëngje të nxehta? Me lëndë kimike, nga alkoolet, nga dielli, apo çfarë?Djegiet elektrike a janë të rënda?
Edhe pse jo shumë të shpeshta, djegiet elektrike janë tepër të rrezikshme. Edhe pse duken të parëndësishme në fillim, ato i duhen treguar mjekut, i cili duhet të përkujdeset që në orët apo ditët e para, pasi ato mund të shkaktojnë gangrenë nëse nuk mjekohen në kohë, pra shkaktojnë vdekjen e qelizave ku ka kaluar rryma elektrike.

A mund të vihet diçka mbi vendin e djegur?
Pasi djegia është trajtuar me ujë të ftohtë, mund të përdoret ‘Biafine’ ose ilaçe të kësaj natyre që këshillon mjeku. Sidoqoftë, vendi i djegur duhet të mbulohet një pece të pastër, që më parë se të shkohet për tu vizituar tek mjeku specialist.

Cilat janë produktet që s’duhen vendosur mbi djegien?

Janë të ndaluara vendosja e gjalpit, vajit, uthullës, baltës apo urinës.

Pse nuk duhet hequr coha ose tekstili që kemi veshur dhe që është ngjitur në lëkurën e djegur?
Nuk duhet hequr, pasi ky veprim e dëmton akoma më shumë lëkurën që përreth nuk është djegur, duke prishur kështu strukturën e saj. Nëse fëmija është djegur me një lëng të nxehtë duhet urgjentisht ti hiqen rrobat që kanë fibra natyrale si pambuku, leshi, lini. Nëse veshja është me përbërje sintetike, nuk ka nevojë të hiqet, por të laget me ujë të ftohtë vetëm në vendin e djegies gjatë 10 minutave rresht. /Telegrafi
Identifikuar

Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.087 sekonda me 22 veprime.