psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:46:35 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Ç'është liria për ju?  (Lexuar 10530 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Dhjetor 09, 2008, 08:51:35 PD »

Cili eshte perkufizimi i gjithesecilit nga ju mbi lirine.
Ky perkufizim mund te jete i vjele nga ideologjite e ndryshme politike, nga ndonje filozof i vecante, por edhe mendim personal.


LIRIA e MENDIMIT dhe LIRIA e VEPRIMIT
Mendoni se jane te lidhura me njera tjetren apo jo?!

Liria eshte e drejte e kujdo,
te besoje ate qe do,
te flase ate qe pelqen dhe
te veproje si i vjen me mire
mjafton te mos i bej dem kurrkujt. ( Faik Konica)

Ju ftoj te jepni mendimin tuaj.
Identifikuar


Gazi
Anëtar kryesor
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 155
1321.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gazi

Shiko Profilin
« Pergjigje #1 : Dhjetor 09, 2008, 04:33:27 MD »

"mjafton te mos i bej dem kurrkujt".... sa mire e ka thone Faiku.
Identifikuar
sweety
Anëtar i respektuar
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 354
2786.00 Kredite

View Inventory
Send Money to sweety


Shiko Profilin
« Pergjigje #2 : Dhjetor 26, 2008, 07:04:07 PD »

Liria per mua eshte kenaqesia e te ndjerit i afet te shpreh mendimin tim,te veproj sic deshiroj,te kem kendveshtrimet e mia,te realizoj prinicipet edhe idealet e mia sigurisht brenda kufijve edhe pa cenuar dike tjeter....Liria e mendimit eshte plotesisht e lidhur me lirine e veprimit...si fillim mendohesh edhe ndihesh koshient per mendimin tend edhe pastaj kalon ne zbatim...
At least liria ime perfundon ku nis liria e tjetrit...!!!
Identifikuar

Njeriu qe njeh cmimin e gjithckaje nuk njeh vleren e asgjeje....
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #3 : Shkurt 26, 2009, 08:13:55 PD »

Liria, eshte diçka qe nuk e kemi te lindur por qe e fitojme gjat jetes, liria eshte diçka qe e fitojme, me raste na jepet, dhe ne te njejten menyre e humbasim ose na merret.
Liria, nuk eshte kurre totale edhe e pa kondicionushme, ajo eshte e pjesshme dhe e kufizushme.
Se pari, liri per mua do te thot te mund te zgjedhesh, dhe po ta marim tamam tamam asnjeri nga ne nuk ka zgjedhur te vije ne jete, dmth qe lindja na eshte imponuar.
Se dyti kur lindim nuk jemi ne gjendje te vendosim, sepse nuk kemi kapacitetet fizike/mendore, dmth qe te tjeret vendosin per ne, kur them se liria fitohet dmth qe me kalimin e kohes dhe me zhvillimin personal qe kemi dhe perparimin ne çdo fushe te jetes na jepet pak nga pak e drejta e vendosjes, qe do te thot e drejte vendimemarrje dhe qe kjo e fundit nenkupton liri zgjedhje, liri e te berit sipas mendjes/zemres/deshires tone,
por jo vetem kaq, po ta marresh nga ana ligjore, liria eshte me moshe, dmth qe shteti gjykon qe duke u nisur nga nje fare moshe je i afte te perballosh/veprosh si te duash, dhe kjo fillon ne moshen 18 vjeç, dmth deri ne kete moshe shteti te ndalon te besh disa gjera, dmth gjykon se nuk je i afte, dmth te kufizon lirin. (Liria e veprimit)

Po per lirin e mendimit?Huh?

Personalisht mendoj, se fatekeqesisht edhe liria e mendimit eshte e kufizuar, sado qe ne mendojme se liria e shpirtit edhe e mendjes eshte pa limite, e verteta eshte se njeriu ka ndergjegjen/moralin/edukaten, keto pjes te tijat qe edhe pse pavetedije, kufizojne lirine tone mendore, sepse psh imagjinata jone do te ndalohet nga nje ndjenje e vogel moraliteti qe do te na ndaloj ne ate qe po mendonim.

gjithsesi, mendoj se morali/ndergjegja/ndjenja e fajtesis, kufizon lirin e veprimit, dmth per mua perderisa keta faktor fillojne e kufizojne lirin mendore/imagjinare, lirin e veprimit as qe nuk diskutohet qe e kufizojne.
ky lloj kufizimi eshte faktori i 3 qe na e limiton lirine
1/ inkapaciteti personal (fizik/mendor)
2/ligji (shteti)
3/vetvetja (karakteri jon)


Po e mbyll duke thene:

Liria e kunderta e roberise.

Ke te drejten te vendosesh dhe te zgjedhesh per veten tende, te drejten te thuash ate qe mendon dhe ndjen. Mendoj qe eshte dhurata me e madhe nese dime ta perdorim.

"Cdo gje me lejohet, por jo cdo gje eshte e dobishme, cdo gje me lejohet por jo cdo gje nderton".
Identifikuar


Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.082 sekonda me 20 veprime.