psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:47:07 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Forca e ndërdijes  (Lexuar 5688 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Korrik 06, 2011, 10:59:58 PD »

Dr Xhozef Marfi - Forca e ndërdijes


Dr. Xhozef Marfi ne te gjithe boten eshte i njohur si profesor,ligjerues dhe autor i mbi 40 librave te perkthyera ne me se 50 gjuhe te botes.Konsiderohet si shkrimtari me i njohur i Mendimit te ri ,levizje tanime shume e perhapur ne bote.Pasi ka specializuar farmakologjine,kimine dhe relixhionin,dr.Marfi eshte expekt ne trajnimin alternativ te semundjeve.
Xhozef Marfi nuk eshte teoricient i theshte i " mendimit te ri",por njeriu i cili dikur edhe vet ishte i semure nga nje smundje e rende dhe vdekjeprurese e kancerit(sarkoma),ku mjeksia bashkekohore i kishte ngritur duart,arriti qe per nje kohe te shkurter permes fuqise se paskajshme te forces se nderdijes ,te sherohet dhe per befasine e experteve prominet boterore,ti vej ne dyshime shume njohuri nga shkenca e medicines se sotme bashkekohore.
Me leximin e ketij libri para jush do te hapet nje realitet krejtesisht ndryshe nga ai te cilin ju e keni menduar.
Mbajeni mend gjithemone: Asgje nuk eshte e pamundur.Pamundesia apsolute shkakton mosdija jone relaitive.


Pasqyra e shkurter e mendimeve qe duhet mbajtur ne mend ( marre nga libri )

*Thesari gjendet i fshehur ne thellesi tuajen.Pergjegjet e deshirave te zemres suaj gjurmoni ne brendi te vetvetes!

*Fshehtesia e madhe,zgjedhjen e se ciles e posedonin njerezit e shquar te te gjitha epokave,ndodhet ne afersine e tyre te te zbuluarit dhe te lirimit te fuqise se nderdijes se vet.Edhe ju jeni ne gjendje te beni kete.

*Nderdija i di pergjigjet ne te gjitha pyetjete.Nese mu para gjumit nderdijes suaj i thuani :"Deshiroj te zgjohem ne ora gjashte"ajo do te ju zgjoje pikerisht ne ate kohe.

*Nderdija eshte ndertues i trupit tuaj dhe eshte ne gjendje qe te ju sheroj.Çdo nate thellohuni ne gjume duke menduar per shendet te persosur dhe nderdija juaj si sherbetor besnik do te kryej urdherin tuaj.

*Çdo mendim eshte shkak , ndersa çdo veti pasoj e saj.

*Po deshet te shkruani nje liber a ndonje pjese teatrale ,te mbani ndonje ligjerate te sukseseshme ,deshiren tuaj me kujdes dhe dashuri shprehjani nderdijes suaj.Ajo, te jeni te bindur,do te ua plotesoj ate.

*Njeriu eshte sikurse kapiteni qe drejton anijen.Vetem urdherat me vend e çojne anijen ne liman.Prandaj,edhe ju patjeter te i jepni urdhera nderdijes suaj,e cila drejton pervojat tuaja( te keni mendime dhe perfytyrim te rregullt)

*Asnje here mos i perdorni shprehjet " Kjo eshte e shtrenjet .Ose :Nuk jam ne gjendje ta bej kete"Nderdija gjithemone do te ju kuptoj me seriozitet dhe do te perpiqet te mos i fitoni parate,gjegjesisht qe te mos afesoheni per ate çka synoni.Ne vend te kesaj thuani vetes:Me ndihmen e nderdijes sime jam ne gjendje te bej çdo gje"

*Ligji i jetes eshte ligji i besimit.Besimi eshte mendimi i lindur ne mendje.Mos besoni ne gjera qe ju shkaktojne dem dhe dhembje.Besoni se nderdija eshte ne gjendje te ju frymezoje, te ju jape force,si dhe te ju qoj kah nje ardhmeri me e mire.Suksesi jetesore eshte plotesisht proporcional me besimin ne sukses.

*Po qe se i ndryshoni mendimet tuaja ,do ta ndryshoni fatin tuaj.
Identifikuar


J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #1 : Korrik 06, 2011, 11:02:27 PD »

Permbajtja e qendrimeve kryesore


*Po menduat mire, e mira do te ju pasoj,po menduat keq , e keqja gjithashtu do te ju pasoj.Njeriu eshte i tille si mendon.
*Nderdija eshte ne gjendje te kundershtoj,por pranon çdo gje qe ia percjell vetedija.
*Secili njeri disponon mundesi te zgjedhjes.Percaktohuni per shendet dhe lumturi.Mund te zgjedhni dashamiresine ose vagabondizmin ndaj te afermve.Percaktohuni per bashkepunim,per gezim,per sjellje miqesore dhe do te vereni reagim te pranueshem nga te gjithe qe i keni prane vetes.Kjo eshte menyra menyra me e mire per tu zhvilluar personaliteti pozitiv.
*Vetedija eshte si "roja e portes".Detyra kryesore e saj eshte pengimi i depertimit te pershtypjeve te rrejshme ne nderdije.Percaktohuni dhe besoni ne mundesite e ndodhive pozitive.Fuqia me e madhe e njeriu eshte aftesia per zgjedhje.Zgjedheni lumturine dhe begatine.
*Deklarimet dhe sugjesionet e te tjereve nuk kane fuqi qe te ju shkaktojne dhembje.E vetmja force qe mund te ju lendoj eshte mendja juaj e nderlikuar-autosugjesioni.Refuzojinimendimet e te tjereve,ndersa pranojeni vetem e vetem sugjesionet e juaja pozitive.
*Kini kujdes se ç flisni.Perndryshe do te jeni te detyruar te jepni llogari per çdo fjale.Asnjehere mos thuani :"Do te mbaroj,do te humb punen,nuk jam ne gjendje te paguaj qirane e baneses".Nderdija nuk di qka eshte mahia,sepse çdo mendim ajo e kupton me serizitet,duke u perpjekur me tere fuqine qe te e shenderroj ne veper.
*Mendja juaj nuk eshte e lige.Asnje fuqi natyrore vetevetiu nuk eshte keqeberese,por ajo sillet ne perputhje me menyren se si e shfrytezoni.Perdoreni mendjen tuaj si force sheruese,si frymezim dhe si shkak per lumturine e te afermve tuaj.
*Filloni te mendoni nga aspekti i se vertetave te amshueshme dhe nga ai i principeve jetesore.Harrojeni friken,mosdijen dhe besimet e kota.Mos lini te tjeret te mendojne per ju!Vete zgjidhni mendimet tuaja-vetevendosni!
*Çdo njeri eshte kapiten i shpirtit dhe zot i fatit te vet.Mos harroni ,ju posedoni mundesi te zgjedhjes.Prandaj zgjidhni jeten,dashurine,shendetin,lumturine!
*Çdo send qe vetedija e paramendon ose e beson si te vertete,nderdija ate do ta pervetesoj e do ta shenderroj ne veper.Besoni ne fat te mire,ne veprim te drejte dhe ne çudine e quajtur JETE !


Ç'duhet mbajtur ne mend?

*Ligji i aksionit dhe reaksionit eshte universal.Te menduarit paraqet aksionin,nderkaq pergjegjja e menjehereshme e nderdijes eshte reaksioni.Kujdesuni per mendimet tuaja!
*Çdo frustacion bazohet ne deshiren e palotesuar.Po u kushtuat teper rendesi pengesave,shtyerjeve dhe veshtiresive , do te pasoj reagimi gjegjes i nderdijes.Kesisoj ju punoni kunder se mires suaj.
*Po qe se me vetedije dhe haptas perseritni " Besoj se fuqia e nderdijes ne kete çast ,duke perdorur edhe trupin tim,eshte duke ma plotesuar deshiren e menduar,do te ndjeni qarkullimin e principit jetesore neper brendine e trupit dhe shpirtit tuaj.Te gjitha veshtiresite do te zhduken.
*Frika,shqetesimi dhe merzia çrregullojne ritmin normalte punes se zemres,te mushkerive dhe te organeve te tjera.Ushqeni nderdijen me mendime rreth harmonise,rreth shendetit,rreth paqes ne menyre qe te gjitha funsionet tupore te jene perseri normale.
*Pjesa e vetedijeshme e mendjes suaj gjithnje le te shpresoje per mire, sepse nderdija do te kujdeset qe me besnikeri ta reprodukoje menyren tuaj te te menduarit.
*Paramendoni perfundim te mbare ose zgjedhje te problemit tuaj,ndjeni gezim per qellimin e realizuar,sepse çdo gje qe mendoni a ndjeni me ndihmen e nderdijes do te behet realitet.
****

*Shpeshehere perkujtojani vetes se fuqia sheruese eshte mu ne nderdijen tuaj.
*Mbani mend se besimi i ngjane fares se hedhur ne toke prej se ciles rritet lloji i bimes se mbjellur.Ne mendjen tuaj mbilleni faren,ujiteni,dhe ushqejeni me besim dhe shprese se do te arrini rezultate te deshiruara.
*Derisa jeni duke u lutur,keni ndermend se te kuptuarit e brendeshem e te thellesishem te teresise , te bukurise dhe te persosmerise eshte ne gjendje te ndryshoje formulat negative te te menduarit ne nderdije,si dhe te prodhoj efekte te mrekullueshme.
*Te gjitha semundjet lindin ne mendjen e njeriut.Seciles paraqitje trupore,domosdo i paraprine formulari gjegjes mendo.
*Sugjesioni nen hipnoze eshte ne gjendje te shkaktoje paraqitjen e simptomeve gati te seciles semundje.Me kete menyre tregohet qarte fuqia e mendjes se njeriut.
*Eshte vetem nje proces i vetem dhe unitar i sherimit -besimi,eshte vetem nje fuqi sheruese -nderdija.
*Efekt te njejte do te keni pavaresisht se objekti i besimit eshte i drejte apo i rrejshem.Nderdija reagon ndaj mendimit te lig ne vetedije.Mjafton qe besimin ta kuptoni si mendim i lindur ne vetedije.


Disa keshilla te permbledhura

*Konstatoni se ç eshte ajo qe sjell sherimin.Duhet pasur ndermend se udhezimet e drejta qe ia jepni nderdijes do te ju shpiejne kah sherimi.
*Paramendoni qellimin dhe perpiquni qe ta ndjeni si te vertete !Kembengulni ne kete dhe rezultati nuk do te ju mungoje.
*Percaktoni natyren e vertete te besimit!Mbani mend mend qe besimi eshte mendim i krijuar ne mendje:njeriu ben vetem ate qe eshte krijuar ne mendjen e tij.
*Nuk duhet menduar ne semundje dhe ne ate qe ju sjell dem.Besoni ne shendet te persosur, ne perparim, ne paqe ,ne pasuri.
*Perdorni fuqine e terapise lutese ne jeten tuaj.Zgjidheni planin perkates,idene perfytyrimin.Mentalisht dhe emocionalisht behuni me kete ide dhe po i qendraut besnik qendrimit te tille , lutja do te ju pranohet.
*Gjithnje duhet pasur ndermend qe fuqine sheruese mund ta pervetesonivetem me ndihmen e besimit e asesi ndryshe, qe do te thote duke njohur menyren e veprimit te mendjes suaj te vetedijeshme dhe te nderdijeshme.Besimi vjen vetem pas te kuptuarit.
*Besimi i parezerve do te tjote se deri te sherimi arrihet edhe pa te kuptuarit e fuqive te pseudomjekeve.
*Mesohuni te luteni edh eper ata qe i doni dhe jane te semure.Futeni qetesin ene shpirte.Pastaj idete e shendetit ,te vitaliteteit dhe te persosmerise , me ndihmen e mendjes subjektive universale, do te fillojne te veprojne ne nderdijen e me te dashurve tuaj.
**
*Behuni inxhinier i shpirtit tuaj dhe gjithnje perdorni teknikat e provuara te perparimit te jetes suaj.
*Deshira eshte lutje.Shpreheni deshiren,se qellimit do te ia arrini me lehte me ndihmen e padyshimte te shkences mendore.
*Eksperimentoni ne veteveten derisa te bindeni se inteligjenca e paskajshme gjithemone reagon aty ne secilin mendim te vetedijeshem.
* Perfytyrimi vlene sa njemeije fjale.
*Largojuni nga çdo detyrim a ngarkese mendore gjate lutjes!
*Duhet pasur parasyshe qe zemra mirenjohese eshte ne afersi te thesarit te gjithesise.
*Te pohosh do te thote te thuash qe gjerat jane keshtu dhe keshtu.Po qendruat te vendosur ne kete qendrim mendore dhe po e ndjete ate si te vertete , edh eperkunder provave te mundeshme ne dobi te se kundertes ,lutja do te ju plotesohet.
*Krijoni vale elektronike te harmonise, te shendetit dhe te qetesise , duke menduar ne lavdine e mençurise se paskajshme.

***

*Mos u brengosni shume per punen e zemres , te mushkerive a te ndonje pjese te anatomise suaj!Mbeshtetuni nderdijes suaj dhe rikujtoni sa me shpesh faktin se ineligjenca e paskajshme do te ndermarr çdo gje qe eshte e nevojshme.
*Imagjinata eshte arma juaj me e forte -vetia juaj me e fuqishme.Paramendoni te miren dhe pozitiven!Njeriu eshte i tille çfar mendon qe eshte.
*Ne gjendje kotjeje , ju i shmangeni konfliktit midis vetedijes dhe nderdijes.Mu para gjumit mendoni deshirat si te plotesuara.Gjate kesaj ,kembengulni!Flini te qete dhe zgjohuni te gezuar.
*Detyrimi mendor dhe mundi i tepruar mundesojne qe ne plane te pare te shperthej frika dhe ngarkesa psikike, gje qe pamundesojne gjetjen e pergjegjjes.Gjithnje veproni ne menyre te lehte.
Nderdija fillon te materializoje idene vetem nese jeni te çlodhur dhe nese i lejoni asaj qe idene se pari te e pervetesoj plotesisht.
*Mendoni dhe planifikoni ,pavaresisht nga metodat tradicionale.
*Duhet patur ndermend qe çdo problem ka zgjidhje.

Nga Foleja ( FSH )
Identifikuar


Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.089 sekonda me 21 veprime.