psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:47:30 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: 1 [2]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Depresioni  (Lexuar 24397 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #15 : Shtator 13, 2011, 08:55:43 PD »

Pershendetje!

Lexova pothuajse te gjith shkrimin, pjeset qe me interesonin.
Kam nje problem me nje te afermin tim. Ka qendruar ne spital per ezuarim nervor dhe mere mjekime me ilace dhe neuro psikiatri.
Shpesh her ka qene njeri pesimist (jo ne kulm). Por tani sdo asnje afer, i duket sikur e duam per meshire, sikur ska te ardhme, kam frik mos bej dhe
ndonje "fatkeqesi". Ka frik se dhe nqs e kalon tani mund ti kthehet me pas, sdo te mari ne qaf njerzit e afert.

Cfar shpresash dhe kurime mund te kete?
I kam ofruar ndihme ti rri afer, normal jo per meshir, sdua ta le vetem dhe shpresoj ta ndihmoj vertet.
Do ju lutesha te me jepnit me teper njohuri konkrete.

Cfar mund te bej un per te dhe sa egziston mundesia qe kjo semundje te kurohet pa lene pasoja, per tju kthyer jetes normale?
Shpresoj per nje pergjigje te shpejte.
Ju Faleminderit!

Pershendetje eros !

Per te analizuar gjendjen aktuale te te afermit tuaj, natyrisht qe do t'ju duhej ndihma e nje psikoterapisti (specialisti). Me anen e terapise ne formen e bisedes, specialisti mund te kuptoj shume shpejt gjendjen e te afermit tuaj e ne vijimesi duke zbuluar gjendjen e tij mund t'ju keshilloj nese eshte e nevojshme te nderhyhet me medikamente + terapi apo mund te kalohet vetem nepermjet terapise.

Sikunder jam shprehur edhe me siper, depresioni nese kapet qe ne hapat e para te tij, mund te jete plotesisht i sherueshem. Ekzistojne forma te ndryshme te depresionit e ndoshta ne rastin e te afermit tuaj mund te kemi te bejme me nje lloj depresioni sezonal, por s'mund te jemi aspak te sigurt deri ne momentin qe ky person nuk eshte vizituar tek specialisti. Vetem ky i fundit mund te jape diagnozen e sakte.
Depresioni mund të shkaktojë një numër të madh të simptomave, të cilat mund të jenë: emocionale, fizike, motivuese, si dhe kognitive. Depresioni ndikon në mënyra të ndryshme tek njerëzit e ndryshëm. Personat që vuajnë nga depresioni mund: të jenë jashtëzakonisht të zemëruar dhe të padurueshëm, të jenë të angazhuar në mendime negative, të kenë mërzi, urrejtje, të jenë nën tension, të kenë mungesë të sigurisë, të fajësojnë veten dhe të ndjehen fajtorë për gjëra pa nevojë, pinë më tepër se zakonisht cigare, alkool dhe përdorin substanca narkotike; kanë zvogëlim të energjisë (e kanë ndjenjën e humbjes së energjisë); ndjenjën e të qenit të pavlerë dhe të padobishëm; nuk kënaqen me aktivitete; humbin aktivitetin e marrëdhënies seksuale; ndjehen keq shpirtërisht në shumicën e kohës; kanë mendime për vetëvrasje; ndryshim në mënyrën e ngrënies: hanë tepër dhe shtojnë në peshë; ose nuk hanë mirë dhe humbin në peshë; kanë vështirësi koncentrimi apo të marrjes së vendimeve; shkëputen nga të tjerët (izolohen), në vend se të kërkojnë ndihmë dhe përkrahje etj.

Megjithëse rreziku tek meshkujt është më i ulët, depresioni mund të kalojë pa u diagnostifikuar. Kjo për faktin se shumë meshkuj maskojnë sëmundjet e tyre, me pije alkoolike, përdorin drogë, bëjnë abuzime dhe dhunë. Vetëvrasja është rrezik serioz për gjininë mashkullore, 4 herë më shumë se sa femrat.

Thene kete, ju keshilloj ju dhe te afermit e tij, qe te vazhdoni t'a mbani sa me prane, e nese ju jipet mundesia, te kontaktoni menjere me nje psikoterapist. Natyrisht edhe dhenia e medikamenteve duhet te jete e rekomanduar nga vete specialisti. Antidepresivet moderne shume rralle japin efekte anesore, por kryesisht kane pak ose aspak efekte tek njeriu.

Uroj qe i afermi juaj te sherohet sa me shpejt.
Identifikuar


eros
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 33
266.00 Kredite

View Inventory
Send Money to eros

Mos kerko te ndjekesh boten, lere boten t ndjek ty


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #16 : Shtator 13, 2011, 09:03:50 PD »

Thnx per pergjigjen!

Personi per te cilin behet fjale eshte vizituar, sapo ka dal nga spitali me sakt!
Di qe i kane dhen kokrra dhe ben neuro psikiatri, un sjam shum i afert me gjendjen pasi jetoj larg!
Besoj se njoh mir personin ne fjale, dhe njekohesisht besoj se ka rendes psikologjike por shumicen per problemet e te tjereve.
thot se e ka kapur dhe nje here me par kriza e depresionit por jo ne kete gjendje, nuk e di nese eshte kapur heret apo vone si semundje.
Cfar mund te bej un per ta ndihmuar? kerkon te rri vetem me veten e saje (eshte femer), mua ne fakt sme pelqen si ide, mendoj se do vrasi mendjen per probleme qe sduhet ti mendoj shum, do e kapi pesimizmi etj.

Po nderrimi i ambientit do i sillte ndryshim? pershembull ta cosh diku jasht shtetit per nje jete te re, larg prob te tanishme.
Identifikuar

The wold is yours, you are mine!!!
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #17 : Shtator 13, 2011, 11:54:09 PD »

Besoj e mendoj se pike se pari duhet kuptuar se nga i vjen stresi, merzija, cili eshte burimi. E nese burimi i stresit vjen pikerisht nga njerez qe qendrojne prane saj atehere eshte mire qe keta te fundit te ndryshojne sjellje ne te mire te te afermit te tyre. Ne rast se gjendja eshte e atille saqe nuk mund te ndryshohet apo parandalohet, atehere kjo vajze duhet te marre nje vendim per t'u shoqeruar me njerezit te cilet i qendrojne me prane dhe nuk i krijojne shqetesime.

Duhet kuptuar qarte se nese kemi te bejme me nje moshe re, adoleshente apo post adoleshente, atehere jane shume pika ne te cilat duhet gjykuar gjendja e saj. Zakonisht zhvendosjet e menjehershme larg vendit, perballja me nje shoqeri te huaj, kulture te huaj, etj, sidomos nga mosha te reja, sjell edhe ndryshime ne sjellje, humor, etj.
Ne rastin tone, eshte mire qe kjo vajze te shoqerohet me njerez me te cilet shfaq nje harmoni te dukshme, eshte e nevojshme te merret edhe me aktivitete te cilat i largojne stresin dhe mendimet negative, si sport, aktivitete kulturore, shetitje ne vende jo te mbipopulluara apo te zhurmshme, shoqerimi me njerez te dashur per te, etj.
Duhet t'a shmangni sa me teper qendrimin e zgjatur te saj ne vetmi.

Identifikuar


eros
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 33
266.00 Kredite

View Inventory
Send Money to eros

Mos kerko te ndjekesh boten, lere boten t ndjek ty


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #18 : Shtator 13, 2011, 03:45:28 MD »

behet fjal per person te rritur 25+ vjec, mendoj se stresin e ka nga lodhja, dmth problemet e te tjerve e kan lodhur, sic jan problemet ne familje.
Identifikuar

The wold is yours, you are mine!!!
eros
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 33
266.00 Kredite

View Inventory
Send Money to eros

Mos kerko te ndjekesh boten, lere boten t ndjek ty


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #19 : Tetor 19, 2011, 05:33:53 PD »

a eshte depresioni nje semundje e trashegueshme te pasardhesit? dmth nqs kjo kalohet, a mund ta ken femijet?
Identifikuar

The wold is yours, you are mine!!!
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #20 : Tetor 22, 2011, 09:13:43 PD »

Edhe pse shume ekspert kane shfaqur teza te ndryshme lidhur me trashegimine e depresionit, nuk eshte vertetuar ende ne menyre shkencore se kjo gje eshte e mundur.

Gjithsesi ka shume gjasa qe nese te pakten njeri nga prinderit vuan nga depresioni, kjo te ndikoj me shume tek femijet e tij. Pra, probabiliteti qe nje femije te vuaj nga depresioni eshte me i larte nese te pakten njeri nga prinderit ka qene ose eshte me depresion.
Identifikuar


Faqe: 1 [2]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.097 sekonda me 21 veprime.