psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:45:57 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Keshillimi psikologjik dhe shkolla  (Lexuar 9483 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Tetor 07, 2008, 06:48:46 MD »

Keshillimi psikologjik dhe shkolla

- Modelet e sherbimit shkollor
Sherbimi psikologjik ne shkolla perfshin dhe nje sherbim te vecante, qe permbush nje nder aftesite e psikologut shkollor, te quajtur konsultim shkollor ( Walter )

Ekzistojne dy lloje sherbimesh ne lidhje me konsultimin shkollor:

- Shperndarja indirekte e sherbimit
- Shperndarja direkte e sherbimit

Grupet pjesemarese ne keto sherbime: mesuesit / nxenesit / psikologet shkollor.

Sherbimi indirekt 

- Ky lloj sherbimi iniciohet nga mesuesi ne rastet kur ata hasin probleme te ndryshme konflikti me nxens specifike.
- Mesuesi shkon dhe keshillohet me psikologun shkollor per rastin specifik
- Mesuesi ve ne zbatim keshillat e psikologut shkollor
- Sherbimi kalon nga psikologu te nxenesi ne menyre indirekte.

Sherbimi direkt

- Mesuesi identifikon sjelljen e papelqyeshme ne klase
- Mesuesi raporton tek psikologu per rastin ne fjale
- Psikologu trajton rastin.

Modele te ndryshme te konsultimit

Ekzistojne modele te ndryshme te cilat paraqesin hapa te ndryshem ne menyren se si kryhet konsulimi shkollor:

Modeli Gutkin

- Konsultuesi percakton qarte problemin e nxenesit
- Psikologu shkollor analizon problemin
- Psikologu ndermer nje proces brainstorm
- Vleresimi i sjelljes se nxenesit.
- Mer persiper pergjegjesite e konsultimit duke percaktuar rrugen se si do te silllet nxenesi.
- Iplemeneton nje strategji per te dhene keshillimin psikologjik te nxenesi

Modeli Bergan

- Identifikohet problemi i nxennesit
- Psikologu shkollor analizon problemin
- Se bashku me nxenesin implementohet nje plan se si do te nderhyhet per regullimin  e sjelljes.
- Vleresimi i problemit nese eshte aritur te kurohet apo jo.

Modeli Goodwin

- Percaktohet sjellja e papershtatshme te nxenesit
- Identifikohet sjellja e pershtatshme qe mund te zevendesoje sjelljen e papershtatshme.
- Sjellja e papershtatshme mund te ndryshoje me kalimin e kohes apo duhet organizuar nje nderhyrje specifike.
- Si do te paraqite sjellja e pershtatshme nese do ndryshonte ne menyre origjinale apo nese do nderhyej ne menyre te organizuar?
- Cili eshte sinjali qe kerkohet per nje nderhurje
- Implementimi i planit te nderhyrjes
- Monitorimi i planit te nderhyrjes.

Nga E. Stermasi (Psikologji.net)
« Ndryshimi I Fundit: Tetor 07, 2008, 06:51:26 MD nga Administratori » Identifikuar


Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« Pergjigje #1 : Qershor 13, 2009, 05:07:52 MD »


Pershendetje


Duke i pare problemet me te cilet ballafaqohen te rinjet e sotem sidomos brenda ambienteve shkollore shume e rendesishme eshte qe psikologu te jet brenda shkolles.
Ndoshta nje i ri apo e re nuk mund te hapet dhe te flas per ato qe e mundojne por rendesia e nje psikologu qe reflekton pozitivitet eshte mese e nevojshme.
Ne munges te psikologeve ne shkolla behen shume gabime si pasoje  nxenesve qe nuk kane me ke te hapen dhe te marrin keshilla duke e pare nje dinamizem te shumte te jetes kur prinderit ne te shumten e kohes jane jashte shtepise.

Identifikuar

engjellusha
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 9
72.00 Kredite

View Inventory
Send Money to engjellusha


Shiko Profilin
« Pergjigje #2 : Qershor 14, 2009, 07:55:55 PD »

pershendetje
Lidhur me kete tem mendimi ime do te ishte se qdo shkoll duhet te kete psikologun e veqante,ne shkollat e Kosoves nuk behet dallimi ne mes pikologut edhe profesorit qe jep lenden e psikologjis shum her neper debale lidhur me kete tem,kam pyetur shume drejtor shollash se a kan perer shkolla te juaja psikoog ata me jan pergjigjur se po,por pas shum vizitzv qe i kam ber neper shkolla te ndrydhme te Kosoves une po them se ne Kosov nuk ka psikolok adekuat per shkoll po vetem profa qe japin lenden e psikologjis te cilen nuk mund te merren edhe me lenden dhe njekosish te jen psikolog per kshilla te ndryshme qe i nevoiten nxensve se pse po them keshtu se nje nxens nuk do te jet fare i hapur me ate psikolog kur e din se ai i jep edhe mesim per mendimin ti kjo eshte nje dobesi e madhe per arsimin ne Kosov
kaloni mir  engjellusha
Identifikuar
Gazi
Anëtar kryesor
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 155
1321.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gazi

Shiko Profilin
« Pergjigje #3 : Qershor 15, 2009, 05:26:59 MD »


Pershendetje,
Nuk jam dakort me dy parafolesit me siper.
Sherbimi indirekt mendoj qe e permbush nevojen e cdokujt. Ne modelet e konsultimit do preferoja ate te 'Goodwin' sepse me duket me i natyrshem dhe me llogjike. Modelet e tjera apo sherbimi direkt krijon pershtypjen se ekziston nje brez i coroditur qe ngjason me te burgosurit apo te semuret psiqike ne mbikqyerje. Une besoj se gjerat duhet te rrjedhin natyralisht edhe per nxenesit e shkollave, ashtu sic ndodh edhe per pjesen tjeter te popullsise. Emerimi i psikologut neper shkolla do shtonte burokracine, dhe sdo te kishte efekt, per vete faktin qe shkolla eshte instuticion edukues, pra ndan te miren nga e keqja (ne shumicen e rasteve).
Ne Angli, ku dihet qe adoleshentet jane me te 'shthurur' sesa ne vende te tjera evropiane, nuk ka nje procedure te tille. (ne klasat fillore perdorin skemen e kartave Jeshile, te Verdha, te Kuqe, dhe me te tmerrshmet: te Zezat
Nese mesuesit verejne dicka te keqe tek nxenesi, apo sjellja e tij/asaj eshte ne kundershtim me rregulloren e shkolles, ato mundohen t'ja shpjegojne se cfare eshte gabim. Pas shume perpjekjeve therriten prinderit dhe behet nje keshillim dhe njoftim formal,, dhe nqs sjellja e nxenesit nuk permiresohet - atehere mesuesit keshillojne prindin te kerkoje ndihme (nga instuticione te ndryshme perfshire edhe vizite te psikologu). Ne rastin ektrem, nxenesi perjashtohet.
Kjo mendoj une eshte rruga me e sakte.
Identifikuar
Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« Pergjigje #4 : Qershor 28, 2009, 02:09:56 MD »

Pershendetje

Cdo kush e ka mendimin e tij andaj dhe une po e shpreh timin ....
Mendoj qe Psikologu ne shkolle eshte mese i nevojshem jo per te trguar nje lende pro pikerisht per tu mare ate cfare e mundon nje student.
Menyrat e tjera te cfaredoshme mendoj qe do ishin me pak efikase sepse psikologu eshte ai qe mund dhe ti te jap drejtmin e duhur apo te them me mire te jap nje shkendije drite stituates problemore.
Po marr nje shembull te thjesht nese nje femije i cfaredo niveli shkollor ka probleme familjare te divorcit nepermjet prinderve dhe brengen e tij e shpreh ne shkoll ne menyra te ndryshme nevrike ku shume shpesh nga gjithe ajo merzije i shkaktohet neuroze femijesh,andaj menyrat e tjera i konsideroj me pak te pelqyera sepse nje psikolog se pari duhet te hyje ne boten e atij femiju per ti ndihmuar dhe per ti dhene te kuptoj se gjithcka seshte aq e erret sic i duket atij.

Kalofshi mire! 
Identifikuar

nor@
Anëtar kryesor
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 211
1644.00 Kredite

View Inventory
Send Money to nor@

Shiko Profilin
« Pergjigje #5 : Korrik 11, 2009, 12:14:26 MD »

edhe ene mendoje se psigologu eshte shume i nevojshem neper shkolla,ne kete kohe qe jemi sot duhet te tjete psigologu ne qdo institut per te ndimuar ata qe kane nevoje me keshilla etj,edhe me sigur qe proble do te kete me pak.
Identifikuar
lola lola
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1
8.00 Kredite

View Inventory
Send Money to lola lola

Shiko Profilin
« Pergjigje #6 : Mars 12, 2011, 11:19:07 PD »

a mundet dikush te ma siguroj nje numer te psikologve ju lutem
Identifikuar
ARTADEN
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1
8.00 Kredite

View Inventory
Send Money to ARTADEN

Shiko Profilin
« Pergjigje #7 : Mars 27, 2011, 01:55:09 MD »

PSIKOLOGESHKOLLOR ?NE CILIN RAJON?
TRANA KA 45 PSIKOLOG SHKOLLOR
Identifikuar
Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.088 sekonda me 20 veprime.