psikologji.net
Qershor 22, 2017, 09:34:37 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Studim Rasti - Ju gjeni diagnozen !!!  (Lexuar 9259 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Janar 21, 2009, 07:18:05 PD »

“Mund te kisha vdekur” Bill Ainsworth

1. E kaluara e Bill Ainsworth. (52 vjeç)

Bill Ainsworth ka patur atake paniku qe ne moshen 12 vjeç qe perseriteshin çdo muaj, qe nga ajo kohe (ndodhnin ne gjendje zgjuar).
Pasi ka mbushur 50 vjeç, Bill Ainsworth ka patur atake paniku edhe gjate gjumit.
Disa muaj me pare, ataket ishin bere me te rralla; pasi B. A. kishte ndaluar pirjen e 8-10 birrave qe nga kishte pire çdo fundjave pergjate pjeses me te madhe te jetes se tij si adult.
Pesha e tij kishte rene deri ne peshe mesatare; si dhe hipertensioni qe ai kishte patur per shume vjet eshte zhdukur.
B. A. vazhdimisht ka patur frike nga udhetimet me avion.
B. A. ka arritur sukses ne biznesin e tij.

2. Problemi aktual

Ataket e papritura te panikut gjate dites dhe gjate nates dhe shpeshtimi i tyre.


3. Historia familjare

B. A. Ka dy motra dhe dy vajza te cilat vuajne nga agorafobia. (frike nga vendet e hapura, publike).


4. Simptomat

Atake paniku; si ne gjendje zgjuar ashtu edhe ne gjume
Keto atake shoqeroheshin me hipertension, me veshtiresi ne frymemarrje, me djersitje dhe me dridhje.
Ataket po behen gjithnje e me te shpeshta e te paparashikueshme dhe nuk e lejojne te beje gjume te qete.

Ankth; duke parashikuar ndonje situate te veçante ( si psh te qenurit mbyllur ne nje aeroplan apo ashensor. Parapelqen ta shoqerojne ).

Kam deshire te lexoj prej jush jo zgjidhje te problemit, por te gjeni diagnozen e ketij personi dhe ta argumentoni ate. Çfare çrregullimi ka ky person?!

Te gjithe ju qe e lexoni kete histori te rastit mundohuni te gjeni diagnozen e ketij individi, ose me shqip akoma jepni nje mendim se nga se vuan ky person, pra kemi te bejme ne gjuhen psikologjike me nje neuroze apo me nje psikoze dhe cila sipas mendimit tuaj mund te jete diagnoza?
« Ndryshimi I Fundit: Janar 21, 2009, 10:07:30 PD nga J@mes » Identifikuar


J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #1 : Janar 21, 2009, 10:09:13 PD »

Ky eshte nje studim rasti i diagnostikuar dhe i vleresuar dhe i kuruar nga te tjere. Te tille shembuj jepen neper shkolla universitare psikologjie per studentet qe te sterviten dhe mesohen me simptoma te caktuara qe do hasin ne profesion.
Kjo eshte nje histori qe lexohet dhe kerkohet prej tyre te gjejne sipas ideve qe kane çrregullimin e individeve qe u jepet si shembull. Ne kete menyre ky rast sherben si nje lloj ushtrimi.
Identifikuar


J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #2 : Tetor 12, 2009, 11:30:22 PD »

5. Diagnostikimi

Çrregullimi i panikut - eshte pergjigjja e rastit tone.
Identifikuar


petro
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 2
16.00 Kredite

View Inventory
Send Money to petro

Shiko Profilin
« Pergjigje #3 : Dhjetor 12, 2010, 11:06:22 PD »

pershendetje... kam rreth 3 vjet qe ndodhem ne  nje gjendje disi te pa shpjegueshme... kam nje shperqendrim sa here qe drejtoj makinen,,me duket sikur nuk shoh qarte, sikur me mbyllen syte, sikur makina ecen vete ,dhe instiktivisht drejtohet nga une,,,ju lutem me informoni rreth kesaj  gjendje dhe cfar me sygjeroni
Identifikuar
beatlesl
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1
8.00 Kredite

View Inventory
Send Money to beatlesl

Shiko Profilin
« Pergjigje #4 : Dhjetor 12, 2010, 01:00:52 MD »

Petro ....mendoj qe e kuptoj gjendjen tuaj.....ju lutem menjeher qe te shkoni te beni nje kontroll per sy( se problemet me vision shkaktojn ket gjendje) mesiguri qe keni nje astigmatizem siq njihet ne mjekesi ndryshe( perthyerja e drites ne sy nuk behet ne menyr te rregullt) nuk eshte ndonje problem i madh vetem duhet te bartni syze  Smiley
Identifikuar
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #5 : Dhjetor 12, 2010, 02:25:42 MD »

pershendetje... kam rreth 3 vjet qe ndodhem ne&nbsp; nje gjendje disi te pa shpjegueshme... kam nje shperqendrim sa here qe drejtoj makinen,,me duket sikur nuk shoh qarte, sikur me mbyllen syte, sikur makina ecen vete ,dhe instiktivisht drejtohet nga une,,,ju lutem me informoni rreth kesaj&nbsp; gjendje dhe cfar me sygjeroni


Pershendetje Petro !

Lexoni ne kete teme: Kliko ketu - Çrregullimi i panikut disa pergjigje qe u jane dhene personave qe shfaqin shqetesime/simptoma te cilat korespondojne me nje rast te mundshem çrregullim paniku.
Identifikuar


Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.093 sekonda me 21 veprime.