psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:47:27 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Droga dhe Prostitucioni  (Lexuar 13343 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Janar 26, 2009, 08:38:38 PD »

1. Krimi i organizuar nje element shume i demshem ne shoqerine shqiptare
2. Prostitucioni dhe droga a e shoqerojne njera - tjetren ?


Shoqeria shqiptare ne 10-vjeçarin e fundit te ketij shekulli eshte perballur me shume element te rrezikshem, te cilat i kane sjelle deme jo vetem shoqerise shqiptare, por edhe politikes dhe ekonomise se saj ne teresi.
Elementet kryesor te cilet kam ndermend te parashtroj ne kete teme e sipas mendimit tim vleresohen si me problematiket ne shoqerine shqiptare kohet e fundit dhe ne teresi si te padeshiruara dhe te demshme per individ te veçante dhe per shoqerine, jane pikerisht droga dhe prostitucioni, te cilat renditen ne majat e problematikes jo vetem shqiptare por edhe nderkombetare.
Organizatat e medha kriminale ose te ashtuquajtura ndryshe krimi i organizuar te cilat merren me kontrollin e prostitucionit dhe me trafikun e droges, gjithmone e me shume konkurojne çdo lloj biznesi shqiptare e nderkombetare. Jo vetem kaq, por trafiku i prostitutave u ka krijuar trafikanteve shqiptare mundesine e dominimit edhe ne tregun e droges.
Ne mjaft raste droga dhe prostitucioni bashkekzistojne, pra e shoqerojne njera-tjetren tek i njejti person. Eshte nje fakt historik i cili tregon lidhjen e ngushte te ketyre dy elementeve. Ne mjaft vende te Evropes Perendimore, ne fillimet e shekullit XX droga ne pergjithsi, ne veçanti kokaina, ishte e lidhur ne menyre ekstreme me prostitucionin. Nje shembull i thjeshte qe mund te nxjerri dukshem lidhjen e ngushte droge-prostitucion eshte edhe stimulimi i njerit element me tjetrin. Konkretisht, nje perdorues i droges, per te siguruar parate e nevojshme per drogen e perditshme ose do te hyje ne rrugen e krimit (vjedhje, grabitje, vrasje etj) ose do te behet edhe trafikant droge, apo do te behet tek e prostitute.
Ne kushtet e nje sistemi te shperqendruar apo kaotik ne te cilin gjendet shoqeria dhe shteti shqiptare, keto dy elemente gjithmone e me teper fuqizohen reciprokisht me ritme te shpejta.
Perhapja e organizatave kriminale shqiptare eshte shtrire jo vetem brenda vendit por dhe jashte tij. Stimuluesit kryesore te kesaj perhapje te gjere droge-prostitucion ne kohe kaq te shkurter kane qene dhe jane niveli i ulet kulturor, papunesia, pozita gjeografike teper favorizuese per keto dy elemente, si dhe politika e shtetit dhe institucioneve te tij.
Ne konkluzion mund te themi se keto dy elemente droge-prostitucion dhe viktimizmi i brezit te ri prej saj eshte i lidhur me situatat shoqerore qe perjetojne te rinjte, me kontradikten midis interesave shoqerore dhe kulturore te saj, nga njera ane, dhe nga ana tjeter mungeses se mundesive e mjeteve te institucioneve dhe strukturave te shoqerise shqiptare per plotesimin e tyre.

Nga E. Stërmasi për Psikologji.net
Identifikuar


donushi
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 21
180.00 Kredite

View Inventory
Send Money to donushi

Shiko Profilin
« Pergjigje #1 : Prill 26, 2009, 06:27:10 PD »

droga dhe prostitucioni  nje dukuri mjaft e keq per njerzimin ne qdo cep te botes qe fatkeqesisht esht e pranishme edhe ne shoqrin tone
Identifikuar
baaga
Fillestar/e
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 2
16.00 Kredite

View Inventory
Send Money to baaga

Shiko Profilin
« Pergjigje #2 : Qershor 04, 2009, 04:51:31 PD »

droga dhe prostitucioni jane dy veprimatari jo vetem ilegale por edhe antisociale te cilat ne realitet perveq pasojave qe shkaktojne ne frymen shendetesore, ato shkaktojne pasoja edhe ne frymen morale, pastaj edhe materiale. Me nje fjale droga dhe prostitucioni jane dy dukuri te cilat ne menyre te tmerrshme e degradojne kodin moral, respektivisht degradojne karakterin e atyre qe jane profitmarres dhe atyre profithumbes. Thene shkurt si rezultat i funksionimit te ketyre dy veprimtarive, shkaktohet panike e pergjitshme morale shoqerore.
Identifikuar
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #3 : Gusht 26, 2009, 09:09:30 PD »

Si mendoni duhet te legalizohen keto dy veprimtari?
Me legalizimin e tyre mund te arrihet nje zbutje/renie e vjedhjeve, dhunes apo krimeve te tjera qe vine si rezultat i ketyre dukurive?
Mendoni se legalizimi i ketyre veprimtarive do i jap mundesine shtetit qe t'i survejoj, kontrolloj me mire ato e ne kete menyre te shmang veprimtarite ilegale, si rezultat te ul edhe krimin qe rrjedh prej tyre?!
Identifikuar


Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« Pergjigje #4 : Gusht 30, 2009, 02:10:55 MD »

Pershendetje keto dy dukuri Droga dhe Prostitucioni dita dites po depertojne thelle e me thelle ne shoqerine tone.
Sa i perket legalizimit te ketyre veprimtarive do te thoja se derisa nje X person merr iniciativin per parandalim legalizimi eshte i pamundshem.

Te gjithe e dim se konsumi i droges ne cilin do vend te botes eshe prezent.Pa patur nje ndalim te hyrjes se droges ne nje shtet dhe pa kontroll te vete familjes qe ka brenda nje konsumues te droges  eshte e pamundur te ndalohet kjo dukuri.

Ndersa Prostitucioni dhe kjo dita dites po perhapet, si per drogen edhe per kete dukuri derisa mos te ndodh vetedijesimi i femres i shoqerise ne pergjithesi kjo dukuri ska te ndalur derisa nje shtet nuk e kontrollon nje vend qe ka shume shtepi publike ne vende misterioze ku dhe zhvillohet kjo veprimtari kjo dukuri do jete e ekzisituar ne qofte se nuk parandalohet.

Kalofshi mire!
Identifikuar

Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« Pergjigje #5 : Shtator 24, 2009, 04:17:00 MD »

Pershendetje !

Temen Droga dhe Prostitucioni e kam mbyllur per shkaqe ,sepse  disa pseudo anetare  te forumit po perdorin imazhe te pakendshme ne forum  dhe po kane qellim te vazhdueshem ne futjen e gjerave te pakendshme ne forumin psikologji.net.

Temen mendoj ta mbaj te mbyllyr rreth nje jave derisa pseudo anetaret te terhiqen njelloj mendoj se duhet bere dhe me forumet e nenforumet e psikologji.net ku jane te atakuara natyrisht nese me lejohet ne shqyrtim me Administratoret dhe Moderatoret e tjere.

Me respekt

eriona..
Identifikuar

Gresa Pirana
Global Moderator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3038
9576.00 Kredite

View Inventory
Send Money to Gresa Pirana

Juriste, Gazetare, Poete


Shiko Profilin
« Pergjigje #6 : Shtator 30, 2009, 06:11:18 PD »

Lajmerim..

Tema: Droga dhe Prositucioni u hap perseri me shpresen qe mos te perfshihet nga postimet e pahijshme perseri.

Me respekt

eriona..
Identifikuar

Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.086 sekonda me 21 veprime.