psikologji.net
Qershor 22, 2017, 09:49:48 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Shën Agustini (354-430)  (Lexuar 2119 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Tetor 10, 2008, 10:54:50 PD »

Filozofia mesjetare nuk mund te kuptohet pa ndikimin e Shen Agustinit.A u perpoq te gjente nje zgjidhje problemit te raportit ndermjet arsyes dhe besimit.Per te,besimi i paraprin arsyes dhe te kuptuari ,sepse ai vjen drejteperdrejte nga Zoti,por njekohesishte besimi eshte kusht i domosdoshem per te kuptuar.Dicka tjeter qe shfaqet per here te pare ne vepren e Agustinit dhe qe me vone do te manifestohej ne gjithe filozofine mesjetare,ishte koncepti i deshtimit te gjuhes kur flasim per Zotin.
Sipas shen Agustinit ,fjalet njerezore jane te papershtatshme per te pershkruar Zotin dhe si pasoje ato nuk arrijne te kapercejne vetveten.Me interpretimin filozofik qe agustini i ben trinitetit,ai shpjegone perjetesine e Zotit.Zoti,qe ne traditen e krishtere ekziston ne nje kontekst historike,duhet te jete ne te njeten kohe edhe i perjetshem.Triniteti i jep shpjegim kesaj,sepse ben qe dicka te ekzistoje brenda zotit edhe ai te ekzistoje edhe ne shumes dhe te ket nje permase te perjetshme.

Identifikuar


Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.095 sekonda me 21 veprime.