psikologji.net
Korrik 22, 2017, 02:46:56 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Lajbnici ( 1646-1716 )  (Lexuar 3743 here)
0 Anetare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Tetor 10, 2008, 12:08:58 MD »

Ne filozofine e tij racionaliste ,Lajbnici ishte pararendes i koncepteve themelore te fizikes atomike dhe psikoanalizes.ai njihte shume mire te gjitha shkencat e kohes dhe zoteronte nje intuite te sakte per zhvillimet qe do te ndodhnin ne shkence.Libri i tij me i rendesishem eshte ``Monadologjia``,ku Lajbnici bene nje permbledhje te gjithe filozofise se tij.Ceshtja kryesore qe trajton kjo veper ,eshte problemi i substances,qe ka qene pike kyce ne filozofi qe nga shkolla e miletit.Lajbnici mendonte se thelbi i sendeve ishte energjia.Energjia,ose veprimtaria e vazhdueshme e substances ,nuk ekziston thjesht ne te tashmen ,por edhe ne te ardhmen ,nese ajo nuk has pengesa.
Substanca ,sipas tij,ishte nje e vetme dhe e pandashme dhe ai e quajti ``monada``,nga fjala greke `monos` ,qe do te thote `nje`.Monada e Lajbnicit eshte e njejte me atomin ,pra pjeseza me e vogel e pandashme e lendes.ajo perfshin ne te tashmen e saj gjendjet e shkuara dhe mundesite e te ardhmes. <<Monada eshte pasqyra e gjalle dhe e perhershme e gjithesise >>,sepse ajo nuk eshte thjesht dicka e percaktuar nga e kaluara ,por eshte edhe mundesi e te ardhmes.Monada mund te kuptohet vetem nepermjet modelit te ndergjegjes.Ashtu si ndergjegjja eshte e pandashme dhe e paarritshme nga jashte,sepse gjithcka ndodh ne brendesi te saj,ashtu dhe monada eshte pasqyre e gjithesise qe njekohesisht e permban ate.Me kete ide,Lajbnici hedh themelet e teorise se te pandergjegjshmes,ashtu sic konceptohet nga psikoanaliza.
Lajbnici mendonte se gjithsia eshte e perbere nga monadat.Ai i kategorizoi ato ne monada te thjeshta,qe jane te afta vetem per perceptime te thjeshta dhe ekzistojne ne nje nivel vegjetal,monada te nivelit te kafsheve,te afta per perceptime me te thella dhe kujtese ;dhe monada qe ekzistojne ne boten e arsyes dhe te shpirtit dhe qe mund te perceptojne te vertetat e perjetshme.Te gjitha keto monada komunikojne me njera -tjeteren se brendshmi ,sepse te gjitha pasqyrojne te njeten gjithesi.zoti eshte monada e monadave,sepse ai zoteron kthjelltesi te perkryer dhe ekziston njekohesisht ne cdo pjese te gjithesise.

Identifikuar


Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.086 sekonda me 21 veprime.