psikologji.net
Qershor 22, 2017, 09:31:26 MD *
Miresevini, Vizitor. Ju lutemi identifikohuni ose regjistrohuni.

Identifikohuni me emrin, fjalekalimin dhe kohen e identifikimit
Njoftime: Lexoni materiale të ndryshme në: Psikologji - Gjithçka nga www.Psikologji.net <> Për të pasur të drejta dhe akses të plotë në të gjithë forumin, ju duhet të regjistroheni së pari. Për t'u regjistruar klikoni këtu: Regjistrohuni. Për çdo problem mund të na kontaktoni në: eldi@psikologji.net
 
  Kreu Forum Ndihme Kerko Kalendari Shop Identifkohuni Regjistrohuni  
Faqe: [1]   Shko Poshte
  Printo  
Autor Teme: Temperamenti: tipet e personalitetit  (Lexuar 8489 here)
0 Anetare dhe 2 Vizitore po shikojne kete teme.
J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« : Mars 03, 2009, 11:13:51 PD »

Temperamenti pershkruan si te themi rezultanten e tipareve emotive te personalitetit te individit ndaj ngacmuesve te jashtem. Pra menyre reagimi emocional nga faktore te jashtem e cila mund te percillet ne menyre pozitive apo negative. Temperamenti eshte njeri nder tiparet e personalitetit.

Çeshtja e "kushtezimit" te temperamentit eshte prekur edhe ne filozofine dhe shkencen antike.

Psh, sipas Hipokratit, temperamenti eshte shfaqje psikike emocionale e personalitetit, produkt i perzierjes se caktuar perpjestimore te kater lengjeve te organizmit te njeriut: te temthit, temthit te zi, te gjakut dhe te jarges.

Me kete pikepamje te Hipokratit u bashkua edhe mjeku i famshem romak Klaudie Galen i cili keto kater lengje te organizmit te njeriut i lidhi me kater elementet e botes: 1. Temthi - Zjarri i ngrohte e i thate. 2. Temthi i zi - Toke e ftohte dhe e thate. 3. Gjaku - Ajer i ngrohte e i laget. 4. Jarge - Uji i ftohte dhe i laget.
Sipas Hipokratit, ne varesi te mbizoterimit te njerit prej lengjeve dallojme 4 tipe te temperamentit (diku ne nje shkrim e kam permendur kete çeshtje).

Temperamenti kolerik (ku mbizoteron temthi) konsiderohet me reagime emocionale te shpejta e te forta.
Temperamenti melankolik (mbizoteron temthi i zi) cilesohet me reagime emocionale te forta e te ngadalshme, idealist, fantazist, etj.
Temperamenti sanguin (mbizoteron gjaku) i cili cilesohet me reagime emocionale te shpejta dhe te dobeta, i paqendrueshem, nxehet lehte por ftohet gjithashtu lehte.
Temperamenti flegmatik (mbizoteron jarga) cilesohet me ndjenja te dobeta dhe me reagime te ngadalshme; gjakftohte i ngadalshem, indiferent, etj.

E. Stërmasi - Psikologji.net
« Ndryshimi I Fundit: Mars 03, 2009, 11:25:47 PD nga J@mes » Identifikuar


J@mes
The World Is Yours
Administrator
Qytetar/e Nderi
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2805
7513.00 Kredite

View Inventory
Send Money to J@mes


Shiko Profilin WWW
« Pergjigje #1 : Mars 03, 2009, 11:32:50 PD »

Ka qene psikologu britanik Hans Eyseck, i cili ka bere nje klasifikim tjeter, por gjithmone duke u bazuar ne ate te Hipokratit. Klasifikimi i tij eshte me i gjere dhe perfshin dhe tipet qe Hipokrati nuk kish mundur, pra ata qe jane perzjerje te kater tipeve te Hipokratit!Skema sipas Eyseck

Shpjegime karakteristikash per ata qe nuk kuptojne terminologjine ne anglisht:

Sanguin: percaktohet cdo individ me karakteristikat; lozonjar, i shkujdesur, i bute :confused: , i shoqerueshem, optimist, i kenaqur.

Kolerik: percaktohet cdo individ qe mbart keto karakteristika; nxehet shpejt, egocentrik (shume egoist), ekzibicionist (qe i pelqen te duket dhe perdor te gjitha format per te rene ne sy), gjaknxehte, lehtesisht i ndikueshem.

Flegmatik: percaktohet cdo individ qe mbart keto karakteristika;i arsyeshem, parimor, i kontrilluar ( i matur), konseguent, i qete.

Melamkolik: percaktohet cdo individ qe mbart keto karakteristika;i ankthshem, i shqetsuar, i palumtur, skeptik, serioz, i mendushem.

Kohe me vone gjate fund-shekullit te 19-te Cesare Lombroso u orvat te pershkruaje prototipin e kriminelit.Per kete ai vizitoi burgjet italiane dhe me pas klasifikoi gjetjet e tij atje sipas karakteristikave fizike. Me sa duket, ai perfundoi duke vendosur karakteristika te tipit: balle i pjerret, hunde e sheshte, dhe nofulla te medha.... (se ketu pa dashur dalim tek tema tjeter mbi Profilin e Kriminelit).Gjithesekush nga ju mund te jete skeptik me te drejte, pasi natyrshem lind pyetja:A duken te tere kriminelet "ashtu"?!

Teorite shkencore te personalitetit paten fillesat e tyre ne vitet e para te Shekullit te 20-te. Ne Gjermani, Kretschmer vizitoi persona me te meta mendore dhe mati me kujdes persona me diagnoza te ndryshme.Ai qe ne gjendje te krijonte tre tipe baze dhe nje kategori te pergjithshme ku futeshin ata qe nuk kishin ngjashmeri me kategorite baze. Kontributi i Kretschmer me vone u permbys dhe u perdor si justifikim per argumentonte Logjiken Naziste rreth diferencave raciale.Keshtu e humbi vleren e saj si teori.

Sheldon, ne U.S.A., paraqiti nje teori me te detajuar te krahasuar me ate te Kretschmer, duke i radhitur njerezit ne menryren si ata mbeshtesin 3 tipe trupi.Cdo lloj "subjekti" u klasifikua sipas tupit ne nje shkalle a nga 1-7. Sheldon gjeti nje ngjashmeri mes karakteristikave trupore dhe personalitetit te njeriut.Po c'gjeti ai ne te vertete? Ai nuk gjeti nje lidhje te drejtperdrejte midis karakteristikave trupore dhe personalitetit por nje lidhje jo te drejtperdrejte.Njerez me karakteristika te ndryshme trupore ndryshojne ne personalitet, por kjo ndodh pasi prej trajtimeve te ndryshme.Me fjale te tjera:Endomorphet trajtohen ndryshe nga ectomorphs, dhe se ai trajtim kontribuon ne formimin e personalitetteve te tyre.Shihni se si p.sh.reklamuesit i referohen dhe preferojne me shume ectomorphy-n, vecanersiht tek grate.Shoqeri te tjera pastaj kane vleresime te ndryshme me referenca karakteristikat trupore, dhe keshtu personaliteti do varioje sipas tyre.

Ne ditet e sotme teorite e personalitetit shihen si teper te thjeshtuara.

Legjende:

Endomorph-->i referohet trupave te beshem (te dhjamosur)
Ectomorph-->i referohet trupave te holle (elegante)
Identifikuar


Faqe: [1]   Shko Lart
  Printo  
 
Shko te:  

SimplePortal Classic 2.0.5
Mundeshuar nga MySQL Mundesuar nga PHP psikologji.net | Mundesuar nga SMF 1.1.8.
© 2005, Simple Machines LLC. Te Gjitha Te Drejtat Te Rezervuara.
XHTML 1.0! CSS!
Faqja u krijua ne 0.088 sekonda me 20 veprime.